Nowy dowódca 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej

0

Szef MON wyznaczył z dniem 1 grudnia 2021r. płk. Piotra Fajkowskiego na stanowisko dowódcy 15 Brygady Zmechanizowanej.

Przekazanie obowiązków odbyło się 26 listopada 2021 r. na terenie kompleksu koszarowego w Giżycku. Dotychczasowy dowódca gen. Bogdan Rycerski pożegnał się z jednostką. Zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej przejmie teraz obowiązki szefa sztabu w dowództwie wielonarodowego korpusu Północny Wschód.

Płk. Piotr Fajkowski to bohater misji w Afganistanie. Za swoją postawę odznaczony został Szablą Honorową Wojska Polskiego.

Płk. Fajkowski był dowódcą zgrupowania „Bravo” w bazie Warrior. Podczas misji, w sierpniu 2010 ppłk dowodził operacją „Szaszmir”. Chodziło o odbicie z rąk talibów dystryktu Mokur. Polacy wpadli wtedy w zasadzkę – pod ich pojazdem eksplodowała mina. W wyniku eksplozji zginął jeden z żołnierzy Ppłk. Fajkowskiego. Dowódca został przy jego zwłokach i nie przestawał walczyć.

Nowy dowódca 15. GBZ służbę wojskową rozpoczął w 1995 roku w 1 Brygadzie Pancernej, dowodził jednostkami w Afganistanie, był zastępcą dowódcy 1 Warszawskiej Brygady Zmechanizowanej. Od 2019 r. pełnił stanowisko szefa szkolenia w 16. Dywizji Zmechanizowanej.

fot. st. szer. Adrian Staszewski
fot. st. szer. Adrian Staszewski
fot. st. szer. Adrian Staszewski
fot. st. szer. Adrian Staszewski

(źródło: MON, 15. GBZ, fot. st. szer. Adrian Staszewski)

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze