Nowe piłki dla zawodników gry Boccia

1

12 lutego słuchacze z GUTW  biorący udział w zajęciach BOCCIA otrzymali nowe piłki, które zostały zakupione przez Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej w Giżycku. Nowe piłki na ręce graczy przekazała Pani Ewa Ostrowska podczas zajęć organizowanych w ramach Giżyckiego Uniwersytetu III Wieku.

Boccia zagościła w Giżycku ok. roku 2011. Z inicjatywy Ryszarda Kałamarza i Ewy Ostrowskiej zajęcia Bocci weszły do stałego punktu nauczania na Giżyckim Uniwersytecie III Wieku. Od 2012 roku prowadzona była Podwórkowa Liga Bocci – w miesiącach lipiec i sierpień odbywały się spotkania, które przyciągały zarówno dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów. Cotygodniowe rozgrywki były punktowane, by na koniec wyłonić finalistów.

Ligę prowadzili społecznie studenci Giżyckiego Uniwersytetu III Wieku. Gadżety, nagrody i puchary finansowało Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej, przyjacielem bocci jest też pani Małgorzata Czopińska, która często była fundatorem nagród.

Największą wartością Podwórkowej Ligi jest integracja międzypokoleniowa. W boccię grają zarówno dzieci, młodzież i dorośli, często wnuczki z dziadkami i babciami. Aktywnie spędzają czas na świeżym powietrzu, rywalizują ze sobą, uczą się uważności i cierpliwości. Pandemia przerwała organizację tej inicjatywy, ale planowany jest powrót tej aktywności w roku bieżącym.

Giżyccy miłośnicy bocci starają się zarazić swoją pasją innych – uczyli tej gry m.in. studentów Ełckiego UTW, seniorów z Alytusa/Litwa, zajęcia prowadzone były w Gimnazjum nr 1. Obecnie sekcję bocci w Giżyckim UTW prowadzi Jerzy Opęchowski. Najlepsi zawodnicy reprezentują giżycki uniwersytet na zawodach rejonowych i ogólnopolskich, zajmując bardzo dobre miejsca.

Boccia to nie tylko sport z elementami rywalizacji, ale także dyscyplina działająca terapeutycznie, jest doskonałą dyscypliną integracyjną. To sport dla każdego, zasady tej gry nie są skomplikowane i mogą grać w nią zarówno dorośli, osoby z niepełnosprawnościami,  jak i dzieci. Gra jednak wymaga od zawodnika  umiejętnościach planowania i przewidywania dlatego tak ważnych jest odpowiedni dobór sprzętu.  

Zasadą gry jest umieszczenie jak największej liczby kul jednego koloru w sąsiedztwie białej kuli, którą wyrzuca pierwszy zawodnik. Doskonaląc swoje umiejętności, można cieszyć się niezapomnianymi chwilami.

(Beata Górczyńska/ CPUIS)

Subskrybuj
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
właśnie!

Wszystko dla Boccia! Ten radny ma za dobrze:)