Niższy podatek, więcej „na rękę” od października

0

Już od  1 października 2019 r. zaczynają obowiązywać uregulowania, które spowodują podwyższenie większości wypłacanych przez ZUS świadczeń.  Przepisy ustawy z dnia 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw wprowadzają pewne zmiany na, których zyskają   wszyscy, którzy płacili podatek 18-sto procentowy.

Od następnego miesiąca stawka podatku z 18 % zostaje zmniejszona do 17 %. Jednocześnie dla dochodów powyżej 85 528 pozostaje nadal stopa 32-u procentowa. Zmienia się również od tej daty miesięczna kwota zmniejszenia zaliczki z 46,33 zł na 43,76 zł.

Obniżona stawka podatku 17% będzie miała zastosowanie już do dochodów wypłacanych za październik 2019 r. Dotyczyć będzie podatników, którzy uzyskują dochody podlegające opodatkowaniu na ogólnych zasadach w tym emerytów i rencistów.

– W związku ze zmianą stawki podatku nasi świadczeniobiorcy otrzymają co miesiąc od kilku do kilkunastu złotych więcej. Emeryci czy renciści, którzy pobierają najniższe świadczenia w gwarantowanej wysokości 1 100 zł zyskają jedynie 8 zł, ale już przy kwocie 3 tys. brutto to 27 zł na rękę.- informuje Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.

– Każdy podatnik, który otrzymuje świadczenie z ZUS ma prawo złożyć do nas  wniosek o  rozliczeniu według stawki 17,75% , która obowiązuje tylko w ściśle określonym okresie   tj. od października do grudnia 2019 r. dla dochodu nie przekraczającego 85.528 zł. – dodaje rzeczniczka.

Zakład automatycznie będzie stosował stawkę 17 % wobec wszystkich swoich klientów z dochodem do 85 528 zł. Realna stawka w rozliczeniu rocznym będzie natomiast wynosić 17,75 % – uwzględniając 9 miesięcy ze stawką 18 % i 3 miesiące ze stawką 17 % .

Anna Ilukiewicz
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS
województwa warmińsko-mazurskiego

 

Nocleg
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze