Niezbędne elementy odzieży żeglarskiej

0

Wyjazd na żagle to wielka frajda oraz niezwykła przygoda, dlatego wybierając się na taki rejs, należy pamiętać o odpowiednim ekwipunku. Dobry sprzęt, który zapewni nam bezpieczeństwo oraz pomoże nam uniknąć przykrych niespodzianek na wodzie. Oczywiście nie możemy zapomnieć o odpowiedniej i dobrze dobranej odzieży, a także butach żeglarskich.

Sztormiak — to podstawa

Wypływając na morze lub jezioro, przede wszystkim powinniśmy zaopatrzyć się w dużą ilość rzeczy nieprzemakalnych, ponieważ pogoda na morzu jest bardziej zmienna niż w górach. W jednej chwili może zerwać się gwałtowny szkwał oraz burza i dlatego w takich sytuacjach konieczne jest posiadanie tak zwanego sztormiaka. Ma on na celu uchronić nas od deszczu oraz wiatru, a umożliwi nam prowadzenie np. jachtu. Ważne jest, aby sztormiak wykonany był z tkaniny umożliwiającej szybkie ześlizgiwanie się wody. Dodatkowo powinien być odpowiednio długi oraz gruby.

Ciepła odzież żeglarska

Odzież, którą chcemy zabrać na rejs, powinna przede wszystkim posiadać trzy podstawowe cechy: ochrona przed zimnem i wiatrem, wygodę oraz łatwe utrzymanie w czystości. Ważne jest, aby na taką przygodę zabrać ze sobą ciepłe rzeczy. Z pewnością przydadzą się grube spodnie dresowe oraz bluzy. Dlaczego? Ponieważ, na pokładzie nigdy się nie stoi — wówczas możemy zasłonić sternikowi kurs, albo inny jacht lub statek. Siedząc w kokpicie, można szybko zmarznąć i dlatego warto być ubrany w ciepłą odzież. Warto również zapatrzyć się w kurtkę wiatrówkę, gdyż często jest duży podmuch wiatru.

Nasze ciało nie pogardzi również bawełnianymi podkoszulkami z długim oraz krótkim rękawem. Spodnie zaś do żeglowania powinny być materiałowe, posiadają duże kieszenie — wówczas można w nie schować drobne części osprzętu żeglarskiego. Pamiętajmy, że zabieramy spodnie, które dają się łatwo zsunąć w wodzie w razie wypadnięcia za burtę.

Buty żeglarskie

Buty żeglarskie muszą być przede wszystkim praktyczne. Dużo osób chodzi po pokładzie na boso, a to z kolei jest niebezpieczne. Dodajmy, że żeglarstwo to wykonywanie wielu manewrów — momentami równoczesnych, a na powierzchni jachtów jest dużo śrubek oraz wystających elementów. Chodzenie boso lub w klapach prowadzi tylko do szybkiego skaleczenia oraz naszego niebezpieczeństwa. Zatem buty żeglarskie powinny być jak najbardziej możliwie dobrze zabudowane, a także miękkie, by nie drapać pokładu. Należy pamiętać, aby takie buty miały dobrą przyczepność, co pozwoli uniknąć poślizgnięcia się na mokrej powierzchni. Podczas cumowania przy brzegach oraz schodzenia z jachtu w ciągu dnia, niezbędne okazują się buty do wody. Chronią one stopy przed kamieniami na dnie.

Podsumowanie

Każda odzież żeglarska całej załogi jachtu powinna być możliwie jak najbardziej jednolita. Jedynie okrycie, które ubieramy podczas złych warunków pogodowych, muszą mieć duże widoczne elementy odblaskowe. Jednym wyjątkiem jest wygląd żeglarzy po dobiciu do portu. Wtedy każdy może pozwolić sobie na odrobinę ekstrawagancji, a to jest wręcz mile widziane.

Sprawdź również: https://sklepwind.pl/pl/c/ODZIEZ-ZEGLARSKA/18

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

Reklama