Nieprzytomny mężczyzna na chodniku. Życie uratował mu policjant

3

Nieprzytomny mężczyzna leżał na chodniku na jednej z ulic w Giżycku. Szybka interwencja m.in. policjanta uratowała mu życie. 

W niedzielę (17.07.) około godziny 13:00 st. asp. Piotr Zalewski przebywał w czasie wolnym z rodziną w Giżycku. Na jednej z ulic miasta zauważył leżącego na chodniku mężczyznę i natychmiast ruszył z pomocą. Podbiegł do niego, sprawdził jego puls i oddech, jednak go nie wyczuł. Natychmiast przystąpił do resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Po chwili wsparcia udzielili mu dwaj inni mężczyźni, którzy zauważyli dramatyczne zdarzenie. Traf chciał, że byli to ratownicy medyczni. Mężczyźni udrożnili drogi oddechowe nieprzytomnego mężczyzny. Po kilku minutach na miejsce przyjechał zespół ratownictwa medycznego. Mężczyzna w karetce odzyskał funkcje życiowe i trafił do szpitala.

W przypadku policjanta z Reszla nie była to pierwsza sytuacja, w której wykorzystał swoje umiejętności, by pomóc innym. Niedawno w czasie wolnym od służby, kiedy podróżował samochodem ze swoją rodziną na trasie Lembruk – Mrągowo, zadziałał błyskawicznie, kiedy ujrzał, że na drodze stoi mężczyzna i palący się pojazd. Złapał za gaśnicę i podjął próbę stłumienia pożaru.

Przez okres 17-letniej służby w szeregach Policji często działo się tak, że wspólnie z innymi policjantami z patrolu pojawiał się jako pierwsi na miejscu wypadków, czy też musiał podjąć akcję ratowania czyjegoś życia. 

W przeszłości st. asp. Piotr Zalewski uratował również życie 17-latce, która próbowała je sobie odebrać. Funkcjonariusz wspólnie ze swoim kolegą z patrolu jeszcze przed przyjazdem lekarza skutecznie przeprowadzili akcję reanimacyjną. Dzięki sprawnemu działaniu funkcjonariuszy dziewczyna żyje.

Pomaganie ma we krwi, dlatego kiedy w pandemii sam zmierzył się z wirusem i stał się ozdrowieńcem, zdecydował się wspomóc leczenie chorych na COVID-19. W tym celu oddał osocze, by ratować życie i zdrowie drugiemu człowiekowi. Jest również honorowym dawcą krwi.

By mieć więcej okazji do pomocy drugiemu człowiekowi w sytuacjach zagrożenia, Piotr Zalewski 13 lat temu zasilił drużynę Ochotniczej Straży Pożarnej w Reszlu. Ważną częścią jego służby jest dzielenie się swoją wiedzą z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, gdyż jest także kwalifikowanym ratownikiem medycznym.

(KWP Olsztyn/md/tm)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Syn

W poniedziałek po20tej dzwonił syn do KP GIŻYCKO z pytaniem czy od niedzieli nie znaleźli topielca wisielca lub kogoś po wypadku bo zaginą. Podawane były dane i rysopis. Ale tam nikt nikogo nie szukał. Szkoda bo rodzina by się pożegnała

Syn

Dzięki Panie Piotrze!!! Medal za poświęcenie. Szkoda tylko że reszta komendy się nie wykazała. Na SŁUŻBIE!!!!

Syn

Czy policja ma dane uratowanego? Bo w niedzielę wyszedł z domu Suchocki Krzysztof i nie wrócił??? Zgłoszone zaginięcie