Nielegalny tytoń w paczkach pocztowych

0

Ponad 20 kg tytoniu w paczkach pocztowych znaleźli w mijającym tygodniu funkcjonariusze KAS z Olsztyna.

Stałe uszczelnianie granic i rosnące ceny papierosów w Rosji powodują, że podejmowane są próby nielegalnej produkcji wyrobów tytoniowych wewnątrz kraju i to z użyciem rodzimego tytoniu. Proceder występuje w różnej skali – czasem są to profesjonalne fabryki tworzone przez grupy przestępcze, czasem papierosy wytwarzane są w domach na własny użytek. By jednak powstał produkt finalny niezbędny jest surowiec. Jako, że obecne przepisy wprowadziły nakaz rejestracji także przewozu tytoniu pojawiają się nowe sposoby na jego nielegalne przekazywanie. Jednym z nich jest wysyłanie suszu w paczkach pocztowych i kurierskich.

Tylko w tym tygodniu funkcjonariusze celno-skarbowi z Olsztyna po kontroli w magazynach firm kurierskich zatrzymali ponad 20 kg tytoniu. Nadawcy tych paczek wykazali się spora pomysłowością, by ukryć w przesyłce tytoń. Jako towar maskujący użyto np. rozbitych reflektorów samochodowych, uszkodzonych elementów desek rozdzielczych, zużytych tonerów do drukarek. W taki sposób próbowano zmylić funkcjonariuszy, co do faktycznego rodzaju przewożonego towaru.

W sumie, w roku 2017 warmińsko-mazurscy celnicy zatrzymali ponad 300 kg tytoniu przesyłanego w paczkach czy sprzedawanego na bazarach. Natomiast funkcjonariusze grup mobilnych wykryli kilka dużych magazynów i miejscach produkcji nielegalnych papierosów zatrzymując łącznie prawie 137 tys. kg tytoniu.

Źródło: IAS w Olsztynie

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze