Nielegalnie zatrudnieni Mołdawianie

0

9 marca funkcjonariusze Placówki SG w Węgorzewie zakończyli działania z zakresu kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców przez podmiot zagraniczny w miejscowości Giżycko.

W wyniku przeprowadzonych czynności stwierdzono nielegalne powierzenie pracy trzem cudzoziemcom – ob. Mołdawii. Cudzoziemcy posiadali zezwolenia na prace wydane dla firmy mającej siedzibę w obwodzie kaliningradzkim, która to firma  oddelegowała ich do wykonywania pracy w Polsce na rzecz innego podmiotu.

Mołdawianie pomimo, iż posiadali zezwolenia na pracę, przekroczyli dopuszczalny legalny termin pobytu na terytorium RP, w związku z powyższym nie mogli świadczyć pracy zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Właścicielka firmy, obywatelka Rosji złożyła wyjaśnienia w sprawie, przyznała się do popełnienia wykroczenia z art. 120 ust.1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz oświadczyła, że wyraża zgodę na skierowanie przez Straż Graniczną wniosku do Sądu Rejonowego o ukaranie bez przeprowadzenia rozprawy i wymierzenie jej kary grzywny w wysokości 3 000 zł.

Funkcjonariusze Warmińsko–Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej od początku 2016 roku przeprowadzili 11 kontroli legalności zatrudnienia, w których stwierdzili liczne nieprawidłowości w zakresie powierzania pracy cudzoziemcom i wykonywania pracy przez cudzoziemców na terytorium RP.

Obecnie wobec 8 pracodawców prowadzone są sprawy o wykroczenie ze względu na naruszenie przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze