Policjanci codziennie sprawdzają czy osoby zobligowane przez służby do pozostania w wyznaczonym miejscu stosują się do tego. Każda osoba objęta kwarantanną domową musi być odpowiedzialna, by nie narazić innych na ryzyko. Niestety nie wszyscy rozumieją powagę sytuacji i opuszczają miejsce kwarantanny. Podczas minionego weekendu giżyccy policjanci ujawnili 6 przypadków nie stosowania się do decyzji o kwarantannie.

O tym jak poważna jest sytuacja zapomniał 32-letni mężczyzna, który podczas kontroli przebywał na parkingu samochodowym w towarzystwie kolegi. Mężczyzna tłumaczył, że wyszedł na chwilę porozmawiać ze znajomym.

O drugiej sytuacji powiadomiła jedna z mieszkanek gm. Wydminy. Z informacji wynikało, że 55-letni mężczyzna wrócił z zagranicy i jest objęty kwarantanną, a pomimo tego wychodzi z domu. Policjanci, którzy pojechali na miejsce interwencji spotkali wskazanego mężczyznę, który potwierdził, że wrócił z zagranicy i jest objęty kwarantanna. 55-latek nie tłumaczył dlaczego opuszcza miejsce zamieszkania. Był pod znacznym działaniem alkoholu.

Także o swoim obowiązku zapomniały 3 mieszkanki Giżycka, których nie było w miejscu zamieszkania i nie odbierały połączeń telefonicznych.

Natomiast 26-latka nie zastano w miejscu gdzie miał odbywać kwarantannę, ponieważ nie mieszka tam od grudnia ubr. Kiedy policjanci ustalili jego prawdopodobne miejsce pobytu, również mężczyzny tam nie zastali, połączeń telefonicznych także nie odbierał.

W związku z nieprzestrzeganiem przez te osoby obowiązku kwarantanny zostaną przeprowadzone czynności wyjaśniające i sprawa trafi do sądu. Policjanci już poinformowali służby sanitarne.

Policjanci apelują o odpowiedzialne i rozsądne zachowanie, w tym o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń, współpracę i realizowanie poleceń służb. W tym trudnym dla wszystkich momencie ważne jest, aby stosować się do poleceń wszystkich funkcjonariuszy! Osoby objęte kwarantanną powinny, nawet z przymusu prawnego czy społecznego obowiązku dbać o innych współobywateli i poddać się rygorom izolacji. Jeśli jesteśmy objęci kwarantanną, to mamy obowiązek byś w miejscu kwarantanny!

Wobec osób, które nie stosują się do postanowień decyzji o kwarantannie, zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje. O takich ujawnionych przypadkach policjanci na bieżąco informują służby sanitarne, które mogą nałożyć wysoką karę finansową. Wobec nieodpowiedzialnych osób, policjanci będą prowadzić czynności wyjaśniające w związku z wykroczeniem z art. 116 kw. Grzywna za takie wykroczenie może wynosić nawet 500 złotych.

Pamiętajmy! Nie przestrzegając kwarantanny, narażamy życie i zdrowie innych osób! Weźmy odpowiedzialność za siebie oraz swoich najbliższych! Respektujmy prawo, respektujmy zapisy obowiązujących ustaw oraz rozporządzeń – to nasze wspólne dobro!

Źródło: KPP Giżycko

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest

14 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Ignorant

5000 złoty może takiemu ku…. Wi dało by do myślenia..

Ignorant

500 złoty dla gościa który wrucił z zachodu to pikuś. Powinno być rozgraniczenie mandatowe. Skoro w holandii za przekroczenie 60km|godz.jadąc 92 czyli o 32km za dużo płacisz 320euro.czyli 10 euro za km. przekroczony to co to jest 500z)oty za takie wykroczenie? Śmiech na sali dla takiego gościa. Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Ted

Ludzie nie dajmy się zwariować?.

Świadoma

Albo wszyscy gramy do jednej bramki, albo robimy sobie jaja, bo jak będziemy tak traktować sytuację to Ci co siedzą w domu nigdy z niego nie wyjdą

Olisiamisia

A gdzie zgłaszać nieprzestrzeganie kwarantanny?