Nie dajmy się okraść. Policjanci apelują o czujność

3

W ostatnim czasie na terenie naszego powiatu doszło do kolejnych kradzieży z włamaniem. Policjanci apelują o zachowanie czujności i podstawowych zasad bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że każde nawet najmniejsze zabezpieczenie jest utrudnieniem dla włamywacza i ogranicza mu zrealizowanie swoich zamiarów. Przypominamy, że poza zabezpieczeniami technicznymi mienia ważną rolę odgrywają tzw. „bezpieczne postawy”. 

Sprawcy kradną wszystko, co wpadnie im w ręce i stanowi jakąkolwiek wartość. Łup złodziei stanowią elektronarzędzia, sprzęt elektroniczny, sportowy, metale szlachetne i wiele innych rzeczy, które znajdują się w naszych piwnicach, garażach, samochodach, domach, biurach firm itd.

W przestępstwie kradzieży z włamaniem istotnym jest, że dokonanie zaboru mienia (bez względu na jego wartość), wiąże się ze sforsowaniem zabezpieczeń. Zagrożone jest ono karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Co robić by ustrzec się przed włamaniem?

Przede wszystkim uważajmy na nieznane osoby kręcące się po naszej okolicy, klatkach schodowych, w pobliżu bloków, zwłaszcza w godzinach pracy, wieczorem i w nocy. Włamanie z reguły poprzedza obserwacja z zewnątrz. Interesujmy się takimi osobami, pytajmy czego szukają, starajmy się zapamiętać ich wygląd. Nasze spostrzeżenia mogą okazać się bardzo pomocne przy ustalaniu tożsamości włamywaczy.

Warto także zwracać uwagę na odgłosy dochodzące z sąsiednich budynków, piwnic, zaparkowanych pojazdów, gdyż często mogą to być działania sprawców włamań. Starajmy się ustalić przyczynę hałasów: pukania, stukania, hałaśliwego otwierania zamków. Pamiętajmy o konieczności zamykania na klucz wejść do domów, na klatkę i do piwnicy, do garażu. Nasza przezorność i uwaga utrudnia i opóźnia sprawcom wejście do upatrzonego obiektu przestępstwa, a tym samym zmniejsza szansę na niepożądaną wizytę złodziei.

Źródło: KPP Giżycko

- R e k l a m a -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Wes
Wes
11 marca 2021 16:07

W takim razie za co otrzymują pensje? No tak zapomniałem mają ścigać niewinnych obywateli bez tzw. kagańca. W tej formacji niestety są same nier.by.No i umieja napier..lać kobiety

Iron
Iron
10 marca 2021 13:53

A może milicjanci wezmą się do pracy i przestaną nekac niewinnych ludzi za swobodne oddychanie?!

ciekawy
ciekawy
10 marca 2021 11:04

policja apeluje-pilnujcie się sami, a może czas popracować a nie tylko strajk pałować?