Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych w Giżycku

2

1 marca mieszkańcy Giżycka oraz okolicznych miejscowości zgromadzili się, by uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych, bohaterów niezłomnych, którzy po II wojnie światowej nie uznali komunistycznego reżimu i nadal walczyli o niepodległość Polski.

Uroczystości odbyły się pod patronatem Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, Burmistrza Giżycka oraz 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej a ich centralnym punktem był skwer im. Żołnierzy AK i Zesłańców Sybiru w Giżyckim parku Rogera Goemaer’a.

Wydarzenie rozpoczęło się od Mszy Św. w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Niezłomnych w kościele p.w. Ducha Świętego Pocieszyciela. Liturgia, odprawiona w duchu uroczystości i refleksji, stanowiła czas zadumy nad heroizmem tych, którzy mimo ogromnych trudności i represji nie złożyli broni w walce o wolność.

Po zakończeniu mszy kompania honorowa wraz z zaproszonymi gośćmi przeszła na skwer im. Żołnierzy AK i Zesłańców Sybiru, gdzie zgromadzili się mieszkańcy oraz przedstawiciele różnych instytucji i organizacji społecznych. Pod pomnikiem odbyły się wystąpienia okolicznościowe, odczytanie Apelu Pamięci, salwa honorowa oraz złożenie kwiatów i wieńców.

fot. st. kpr. Piotr Szafarski 16. Dywizja Zmechanizowana

W uroczystościach uczestniczyli liczni przedstawiciele władz wojewódzkich, lokalnych, samorządowych oraz służb mundurowych. Wojewoda Radosław Król w swoim przemówieniu podkreślił znaczenie pamięci o Żołnierzach Wyklętych dla współczesnej Polski i zachęcając do kontynuowania dzieła budowania wolnej i suwerennej Ojczyzny.

Warto podkreślić, że oprócz lokalnych uczestników do Giżycka przybyła również delegacja z rejonu wileńskiego. Mer Gminy Sużany Robert Duchniewicz, Radny Zygmunt Zdanowicz oraz Jolanta Gulbinowicz, Kierownik działu promocji i współpracy międzynarodowej, włączyli się w uroczystości, manifestując solidarność i pamięć o bohaterach.

Dzień Żołnierzy Wyklętych w Giżycku to nie tylko okazja do wspólnego oddania hołdu bohaterom, ale również czas refleksji nad ich heroicznym dziedzictwem. To moment, który przypomina o naszych historycznych korzeniach, o wartościach, za które warto walczyć, oraz o konieczności pielęgnowania pamięci o tych, którzy oddali życie za wolność i niepodległość Polski.

(źródło: Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie, fot. st. kpr. Piotr Szafarski 16. Dywizja Zmechanizowana)

Subskrybuj
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Rob.

Kto był organizatorem giżyckich obchodów? Komu trzeba złożyć podziękowania.

Organiza_thor

Ja wiem… ctrl+c oraz ctrl +v, he he he