Najczęściej popełniane błędy przy składaniu wniosku o świadczenie 500+

0

Przez trzy miesiące przyjmowania wniosków, na Warmii i Mazurach rodzice złożyli ponad 133 tys. wniosków. Tylko do końca maja br. trwa obecny okres świadczeniowy na 500 plus.

Od 1 lutego trwa nabór wniosków na nowy okres 2023/2024. Wnioski można złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych tylko elektronicznie, min za pośrednictwem aplikacji mZUS, Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej i portalu Emp@tia. Środki z programu są wypłacane bezgotówkowo na wskazany numer rachunku bankowego.

Z wniosków, które napłynęły widzimy, że tych błędów jest dużo mniej niż w ubiegłym roku. Wciąż jednak zdarzają się sytuacje, kiedy dwoje rodziców wnioskuje na to samo dziecko. Świadczenie otrzymuje tylko jeden z rodziców. Na przykład jeśli dwoje rodziców mieszka razem i wychowuje dziecko wspólnie, świadczenie otrzyma ten, który złożył wniosek pierwszy; z kolei jeśli rodzice nie mieszkają wspólnie, świadczenie należy się temu, z którym mieszka dziecko. Świadczenie może przysługiwać obojgu rodzicom tylko w jednej sytuacji – gdy sprawują opiekę naprzemienną. Wtedy świadczenie dzielone jest po równo – i każdy z rodziców otrzymuje 250 zł.Ważne jest, aby opiekunowie przed wysłaniem elektronicznego wniosku sprawdzili numer rachunku bankowego a także pesel dziecka. Takie prozaiczne błędy mogą wydłużyć czas przelewu świadczenia – wyjaśnia Anna Grabowska regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim

Dla osób, które złożyły w ostatnich tygodniach wniosek o świadczenie terminy wypłaty nie powinny się zmienić. Inaczej może być w przypadku osób, które wniosek wyślą w czerwcu lub lipcu. ZUS będzie dla takich osób wyznaczał najbliższe terminy wypłat. Nie zawsze mogą się one pokrywać z obecnymi datami przelewów –dodaje rzeczniczka

Innymi, często popełnianymi błędami we wnioskach o 500+ są także literówki. Zdarza się, że wnioskodawcy błędnie wpisują numer PESEL dziecka, wpisują swój PESEL zamiast dziecka, czy podają błędny numer rachunku bankowego.

Przed wysłaniem wniosku o świadczenie 500+, należy sprawdzić wszystkie dane. Poprawne podanie danych gwarantuje szybką wypłatę świadczenia.

Anna Grabowska
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS
województwa warmińsko-mazurskiego

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze