Nadal można składać wnioski o „300 plus” do ZUS

0

Nowy rok szkolny już niedaleko, dlatego warto zaopatrzyć dziecko w przybory szkolne i książki. Pomocny w tych wydatkach  jest  program „Dobry Start”. Warto już teraz pomyśleć o złożeniu wniosku. Ważny jest termin jego złożenia, bo od daty wysłania dokumentu zależy, kiedy otrzymamy świadczenie.

Obsługą wsparcia na wyprawkę do szkoły już po raz drugi zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski o przyznanie pieniędzy z programu „Dobry Start, można składać tylko drogą elektroniczną za pośrednictwem PUE ZUS, portalu Emp@tia lub przez bankowość elektroniczną. Środki trafią wyłącznie na wskazany we wniosku rachunek bankowy.

Mamy na to czas do 30 listopada, jednak jeżeli złożymy taki wniosek do końca sierpnia, to wypłata świadczenia  nastąpi najpóźniej 30 września – informuje Katarzyna Krupicka, regionalnego rzecznik ZUS województwa podlaskiego.

Do tej pory na konta rodziców i opiekunów w ramach programu „Dobry Start” ZUS przekazał łącznie 860 mln zł  na 3,5 mln dzieci. W województwie warmińsko-mazurskim  uprawnieni otrzymali 34 mln zł na 131 tys. dzieci.

– Złożenie wniosku nie jest trudne, ale wymaga podania poprawnych danych. – Musimy uzupełnić dane dzieci  z prawidłowymi numerami PESEL, wpisujmy nazwę oraz adres szkoły. Podajemy również aktualny numer konta. Zdarzają się sytuacje, że rodzice wstawią nieaktualny numer rachunku bankowego lub zapomną w niektórych sytuacjach o dodaniu załącznika. Sprawę wówczas należy wyjaśnić, co może opóźnić wypłatę świadczenia– dodaje rzeczniczka.

Przypomnijmy, że program gwarantuje 300 zł na wyprawkę szkolną. Świadczenie przysługuje raz w roku na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a w przypadku osób z niepełnosprawnościami – do 24 lat. Wiek 20 i 24 lata liczy się rocznikowo, co oznacza, że uczniowie ostatnich klas techników i liceów oraz uczniowie szkół policealnych także są uprawnieni do świadczenia, jeśli wiek odpowiednio 20. albo 24. rok życia ukończyli przed rozpoczęciem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym.

Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze