Na Warmii i Mazurach „trzynastkę” otrzyma blisko 300 tys. osób

0

W tym roku dodatkowe świadczenie pieniężne trafi do blisko 300 tys. osób w województwie warmińsko-mazurskim. Kwota tegorocznych „trzynastek” wypłaconych przez oddział ZUS w Elblągu i Olsztynie  przekroczy 344 mln zł.

Dodatkowe świadczenie pieniężne przysługuje osobom uprawnionym m.in. do: emerytury, renty (z tytułu niezdolności do pracy, szkoleniowej, socjalnej, rodzinnej), rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego (Mama 4+), nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego.

– Aby otrzymać „trzynastkę” należało mieć ustalone prawo do jednego z tych świadczeń na dzień 31 marca 2020 r. i  je pobierać – wyjaśnia Anna  Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim

Wypłata razem z kwietniową emeryturą lub rentą

ZUS wypłaca tzw. trzynastki razem ze świadczeniem przysługującym za kwiecień, w standardowym terminie płatności emerytury czy renty. Terminów płatności w ZUS jest kilka: 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dzień miesiąca. Ponieważ ostatni termin wypłaty świadczenia przypada 25 kwietnia, czyli w sobotę, emeryci i renciści otrzymają trzynastkę już w piątek, 24 kwietnia. Większość „trzynastek” zostanie wypłacona w kwietniu, pozostają jeszcze dwa terminy majowe (1 i 5 maja) do wypłaty tego świadczenia.

W sumie w tym roku oddziały ZUS w województwie warmińsko-mazurskim zrealizują blisko 287 tys. wypłat na kwotę ponad 344 mln zł.

Jednakowa kwota dla wszystkich, bez potrąceń i egzekucji

Aby otrzymać świadczenie, nie trzeba było nic robić. – ZUS wypłaca je wszystkim uprawnionym automatycznie, bez konieczności składania wniosku. Kwota świadczenia to dla każdego 1200 zł brutto. Z tego, w większości przypadków, trzeba potrącić zaliczkę na podatek dochodowy i składkę zdrowotną. Najczęściej „na rękę” będzie do wypłaty 981 zł.

Co ważne, „trzynastka” jest zwolniona od egzekucji komorniczych i innych potrąceń, nawet jeśli pieniądze trafią na konto. Świadczenie ma bowiem specjalny opis, dzięki któremu komornik łatwo rozpozna je w przelewach- wyjaśnia rzeczniczka.

Do renty rodzinnej, którą pobiera kilka osób, przysługuje jedno świadczenie. ZUS podzieli je w równych częściach na każdą uprawnioną osobę. Na przykład, jeśli jedną rentę rodzinną pobierają dwie osoby, to każda otrzyma po 600 zł brutto tzw. „trzynastki”.

Dwie decyzje w jednej kopercie

W kwietniu ZUS realizuje także wysyłkę decyzji o nowej wysokości emerytury lub renty po waloryzacji oraz o przyznaniu dodatkowego świadczenia pieniężnego.  Świadczeniobiorcy otrzymają taką informację w jednej przesyłce pocztowej.

Anna Ilukiewicz

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS 

województwa warmińsko-mazurskiego

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze