Na terenie Nadleśnictwa Giżycko posadzą ponad milion sadzonek drzew

0

Na terenie Nadleśnictwa Giżycko w marcu br. zaplanowano do posadzenia ponad jeden milion dwieście sześćdziesiąt tysięcy sadzonek drzew. W ponad 62% są to sadzonki drzew liściastych: dębów, brzozy, lipy, buka czy olchy. Pozostałe 38% sadzonek to gatunki iglaste: sosny, świerki i w niewielkim procencie modrzewie.

W sumie dziewięć gatunków drzew liściastych i trzy iglaste. Większość sadzonek tutejsi leśnicy sami wyhodowali na terenie należącej do nadleśnictwa szkółki leśnej. Część naszej produkcji szkółkarskiej w ilości ponad 351 tyś. sadzonek trafi do sąsiednich nadleśnictw: Drygały, Borki i Ełk.

Duże zróżnicowanie gatunków drzew sadzonych na terenie Nadleśnictwa Giżycko wynika z potrzeb hodowli lasu. Prawie 42% procent powierzchni leśnej zalesionej (8 894,64 ha) Nadleśnictwa Giżycko stanowią drzewostany posadzone na gruntach porolnych. W okresie powojennym na zalesianie przeznaczano najuboższe grunty, na których gospodarka rolna była nieopłacalna ekonomicznie. Znaczna część przejmowanych wtedy przez lasy gruntów, dawniej użytkowanych rolniczo została zalesiona sosną.

Na leśnych uprawach sadzi się nie tylko drzewa typowo leśne. Podczas spacerów po lesie proszę się nie zdziwić jeśli spotkamy posadzone to tu to tam, głogi czy jabłonie. Sadzi się je w myślą o zwierzętach mieszkających w lesie, głównie ptakach.

Źródło: Nadleśnictwo Giżycko

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze