Na ratunek w mundurze

0

Tonący jest nieprzytomny. Żołnierze wsiadają na łódź ratunkową, dopływają do poszkodowanego i podczas dynamicznej akcji ratują mu życie. To tylko jeden z epizodów szkolenia z ratownictwa wodnego, które w ostatnim tygodniu przeszli żołnierze 41. Batalionu Lekkiej Piechoty z Giżycka.

Podczas tygodniowych zmagań odbyło się wspólne szkolenie giżyckich Terytorialsów, sekcji płetwonurków „FROGMAN41” oraz giżyckich ratowników MOPR.

W ramach wzorowej współpracy cywilno – wojskowej giżyccy żołnierze uczyli się ewakuacji osób z wody, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, a także poszukiwania na linii brzegowej jeziora Kisajno.

„Skoki do wody z rozpędzonej łodzi wymagają odwagi, pomoc tonącemu – opanowania, a nurkowanie w trudnych warunkach w mundurze – doskonałych umiejętności pływackich” – podkreśla ppor. Bartłomiej SEPKO, kierownik szkolenia wodnego.

W skali kraju województwo warmińsko – mazurskie wyróżnia się bogactwem środowiska przyrodniczego i urozmaiconą rzeźbą terenu, ale przede wszystkim przewagą akwenów wodnych.

Każdego roku w wyniku utonięcia traci życie średnio ponad pół tysiąca Polaków.

Zajęcia praktyczne zostały przeprowadzone na ośrodku szkolenia wodnego w Giżycku, parku wodnym w Wilkasach oraz Wojskowym Ośrodku Szkolenia Kondycyjnego w Mrągowie.

Celem szkolenia było przygotowanie żołnierzy do udzielenia pomocy osobom zagrożonym na obszarach wodnych, nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu bezpieczeństwa oraz zagrożeń, jakie mogą wystąpić podczas prowadzonych działań ratowniczych na akwenach wodnych, a także treści dotyczących żeglarstwa.

Uczestnicy szkolenia w specjalistycznych skafandrach do pracy w wodzie doskonalili niezbędne techniki do działań prowadzonych w środowisku wodnym, ponadto doskonalili umiejętności operowania łodzią z silnikiem zaburtowym.

– „Żołnierze będąc częścią lokalnych społeczności mogą być świadkami tragicznych zdarzeń, dlatego też powinni posiadać zdolności ratownicze, które mogą uczynić nasze społeczności bezpieczniejszymi również w czasie pokoju. Rejonem odpowiedzialności tych żołnierzy jest m.in. powiat giżycki, dlatego żołnierze muszą być wykwalifikowani właśnie w takim działaniu” – mówi ppłk Tomasz PIETRUCZUK, dowódca 41. Batalionu Lekkiej Piechoty.

Nabyte przez uczestników szkoleń kompetencje przyniosą m.in. efekt w postaci zwiększenia bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku nad wodą.

Anna Tunkiewicz
Specjalista ds. komunikacji w 41. Batalionie Lekkiej Piechoty
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze