Na Mazury przyjechali żołnierze z Gwardii Narodowej z Waszyngtonu

3

22 czerwca na placu apelowym w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim odbyło się uroczyste przekazanie dowodzenia Batalionową Grupą Bojową NATO.

Jednostki tworzące stacjonująca w Polsce Wielonarodową Grupę Bojową NATO pełnią służbę rotacyjnie. Zgodnie z harmonogramem, po sześciu miesiącach w Polsce, następuje wymiana wojsk amerykańskich.

3 batalion 161 Pułku piechoty Gwardii Narodowej z Waszyngtonu zastąpił 1 szwadron z 2 Pułku Kawalerii z Vilseck w Niemczech. W uroczystości udział wzięli Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Jarosław Mika, Dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Krzysztof Radomski, Dowódca Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód gen. dyw. Krzysztof Motacki, Zastępca Dowódcy armii amerykańskiej w Europie i Afryce (U.S. Army Europe and Africa) generał dywizji Joe Jarrard, Dowódca  81. Brygady Bojowej Stryker (SBCT) płk James Perrin oraz zaproszeni goście.

Decyzja o utworzeniu wzmocnionej Wysuniętej Obecności, czyli eFP (ang. enhanced Forward Presence) była jednym z najważniejszych osiągnięć szczytu NATO, który odbył się w dniach 8-9 lipca 2016 roku w Warszawie.

Rok później, w marcu do Polski przybyły pododdziały ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Rumunii oraz Chorwacji. Podobne grupy bojowe powstały także na Litwie, Łotwie, w Estonii i Rumuni.

15. Giżycka Brygada Zmechanizowana jest jedyną jednostką w Wojsku Polskim, która ściśle współdziała z wojskami sojuszniczymi w kraju oraz deleguję siły i środki do wykonywania zadań w ramach Batalionowej Grupy Bojowej NATO w Republice Łotewskiej.

Źródło informacji: 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana,

tekst: kpt. Anna Bielak-Pestka

foto: szer. Adrian Staszewski
Subskrybuj
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
oficer LWP

amerykańskiego okupanta coraz wiecej,

tutejszy

Sowietskaja Armia też była. Też nas pilnowała. Czy nie możemy żyć bez buta na karku?

Ktoś

Chyba nie potrafimy. A ciekawe czy kwarantanne przechodzili …