Mniej wypadków, zabezpieczona rekordowa ilość narkotyków. Policjanci z regionu podsumowali 2020 rok

0

To był nietypowy i trudny rok. Epidemia koronawirusa wpłynęła na każdy aspekt naszego życia. Również służba policjantów musiała zaadaptować się do nowych okoliczności. Przed policjantami postawiono wiele dodatkowych zadań, a jednocześnie nie mogli zapomnieć w żaden sposób o tych, które wykonywali do tej pory. Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie podczas nietypowej odprawy rocznej, przy udziale szerokiej kadry kierowniczej garnizonu, podsumował jak wyglądała ta służba, jakie były jej efekty i zwrócił uwagę na to, z czym trzeba będzie się zmierzyć w nadchodzących miesiącach.

Ponad 3500 policjantów pełni służbę w garnizonie warmińsko-mazurskim. W trakcie całego 2020 roku w regionie zostało wystawionych ponad 200 000 służb patrolowych (ponad 40 000 więcej niż w roku 2015). W sezonie letnim wystawionych zostało 1600 służb na wodzie. To m.in. dzięki nim w całym roku na Warmii i Mazurach utonęło 13 osób mniej niż rok wcześniej (45/58).

W porównaniu do roku ubiegłego odnotowano również mniej wypadków drogowych w regionie – 1037 (1220 w 2019) oraz mniejszą liczbę osób w nich rannych – 1182 (1512). Niestety wzrosła liczba ofiar śmiertelnych – 115 (103). Spośród wszystkich wypadków drogowych 104 były spowodowane przez nietrzeźwych kierujących. Mogłoby ich być więcej, gdyby nie fakt, że trakcie prowadzonych w ubiegłym roku kontroli drogowych, policjanci ujawnili i uniemożliwili dalszą jazdę 3948 kierowcom będącym pod wpływem alkoholu (3907 w 2019r.).

Według danych podsumowujących miniony rok każdego dnia policjanci na Warmii i Mazurach podejmowali czynności w sprawie średnio 55 zgłoszonych im przestępstw. Ich ogólna wykrywalność wyniosła poziom ponad 75%. Kryminalni w trakcie minionych 12 miesięcy zabezpieczyli rekordową ilość 373 kg narkotyków i zrealizowali 680 listów gończych za przestępcami, a w trakcie prowadzonych postępowań zabezpieczyli mienie o wartości przekraczającej 21 mln zł.

Na potrzeby warmińsko-mazurskiej policji w 2020 roku zostały zakupione i wyszkolone 4 psy patrolowe oraz 1 patrolowo-tropiący. Zakupiony został również specjalistyczny samochód służący do ich przewozu. Ponadto do policjantów z garnizonu trafiły nowe radiowozy (oznakowane i nieoznakowane), których zakup został sfinansowany ze środków rezerwy celowej programu modernizacji Policji, ze środków WFOŚiGW oraz ze środków jednostek samorządowych i budżetu Policji. Zakończony również został remont policyjnej izby dziecka oraz budowy nowych siedzib jednostek: KPP w Bartoszycach, PP w Świętajnie, PP w Łukcie. Koszt zrealizowanych w ubiegłym roku inwestycji wyniósł ponad 35 mln złotych.

Podsumowując miniony rok i uwzględniając efekty pracy policjantów w poszczególnych jednostkach powiatowych, nadinsp. Tomasz Klimek Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie postanowił wyróżnić w sposób szczególny dwie z nich, nagradzając je nowymi radiowozami, które trafią do ich dyspozycji. Za wyróżniającą się służbę prewencyjną radiowozem oznakowanym nagrodzona została KPP w Gołdapi. Radiowóz nieoznakowany trafi natomiast do KPP w Olecku, za wyróżniającą się służbę pionu kryminalnego.

Źródło: KWP Olsztyn ™

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze