Mniej nielegalnie pracujących cudzoziemców na Warmii i Mazurach

0

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w ciągu ostatnich 10 miesięcy wszczęli 240 kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców. Czynnościami objęto 3 781 obcokrajowców i stwierdzono, że 454 osobom powierzono pracę niezgodnie z przepisami. To prawie połowę mniej nielegalnie zatrudnionych cudzoziemców niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Głównie powtarzającymi się naruszeniami przepisów były: praca bez wymaganego zezwolenia bądź oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, powierzenie wykonywania pracy bez zawarcia stosownej umowy o pracę bądź umowy cywilno – prawnej oraz powierzenie pracy na innych warunkach niż określone w zezwoleniu. Branże w których stwierdzono nieprawidłowości to: firmy zajmujące się pośrednictwem pracy, transport, budownictwo, zakłady produkcyjne oraz gastronomia.

W następstwie ujawnionych nieprawidłowości funkcjonariusze Straży Granicznej skierowali do sądów 75 wniosków o ukaranie pracodawców. Natomiast sądy Warmii i Mazur wymierzyły kontrolowanym wcześniej przedsiębiorcom grzywny na łączną kwotę prawie 167 tys. zł.

Spadek liczby nielegalnie zatrudnionych cudzoziemców na Warmii i Mazurach,  to efekt spotkań szkoleniowych prowadzonych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej i przedstawicieli instytucji rynku pracy skierowanych do pracodawców.

WMOSG

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze