Giżyccy policjanci kilka razy w miesiącu przyjmują zgłoszenia dotyczące oszustw internetowych. Zakupy w Internecie, to wygodna forma kupowania i sprzedawania przeróżnych rzeczy, ale jak wszędzie należy być ostrożnym, aby nie dać się oszukać.

Internet jest nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Wykorzystywany jest do pracy, nauki, wymiany informacji, zakupów internetowych lub jako forma relaksu. Niestety z Internetu korzystają również osoby, które za jego pomocą popełniają przestępstwa. Za pośrednictwem Internetu, tak jak i w świecie rzeczywistym, popełniana jest cała gama różnego rodzaju przestępstw, jednak użytkownicy Internetu nie zawsze zdają sobie z tego sprawę jak łatwo można stać się ofiarą cyberprzestępczości.

Giżyccy policjanci klika razy w miesiącu przyjmują zgłoszenie dotyczące oszustw internetowych. Biorąc po uwagę tylko ten tydzień do Komendy Powiatowej Policji w Giżycku zgłosiły się kolejne trzy osoby, które zostały oszukane. Najczęściej zamawiane towary to telefony komórkowe, ubrania, książki, sprzęt elektroniczny, narzędzia.

We wtorek, 9 maja policjanci otrzymali zgłoszenie od jednej z mieszkanek Giżycka, która zamówiła przez Internet dwie pary spodni. Zapłaciła za nie 50 złotych. Pomimo, że pieniądze przelała na wskazane konto, do dzisiaj towaru nie otrzymała.

W podobny sposób oszukanych zostało kolejnych dwóch mieszkańców powiatu giżyckiego. Pierwszy z kupujących przez internet zamówił szlifierkę za kwotę blisko 90 złotych. Przelał gotówkę na konto sprzedającego, ale towaru od ponad miesiąca nie otrzymał. Straty poniósł też kupujący książkę za kwotę 42 złotych. Pieniądze również zostały przelane na wskazane konto, jednak towar w ciągu dwóch miesięcy nie dotarł do kupującego.

Jak się ustrzec oszustwa?

Decydując się na zakupy poprzez sieć internetową, na portalach aukcyjnych czy w sklepach internetowych pamiętajmy o zachowaniu ostrożności. Sprawdzajmy sprzedawcę, u którego zamierzamy kupić wybraną rzecz. Zweryfikujmy czy jest rzetelny. Uważajmy na „super okazje”. Jeśli chcemy wziąć udział w aukcji internetowej, sprawdźmy wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat. Nawet w przypadku, gdy mieszkamy daleko zapytajmy czy po towar można zgłosić się osobiście. Gromadźmy całą korespondencję ze sprzedającym, w przypadku oszustwa będzie ono bezcennym dowodem kontaktów. Zachowanie zasady ostrożności pozwala na bezpieczne zakupy w sieci.

KPP Giżycko

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze