Międzynarodowe ćwiczenia służb granicznych Grupy Wyszehradzkiej (wideo)

0

Ponad 50 funkcjonariuszy Straży Granicznej z Polski, Czech, Węgier i Słowacji wzięło udział w ćwiczeniach pod kryptonimem „Joint Efforts 2022”. Warsztaty teoretyczne i praktyczne na Warmii i Mazurach trwały od 28 do 30 czerwca br. Organizatorem przedsięwzięcia była Komenda Główna Straży Granicznej przy współpracy z Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie oraz Warmińsko-Mazurskim Oddziałem Straży Granicznej.

Obserwatorami działań byli funkcjonariusze Frontexu, służb granicznych Łotwy, Litwy i Estonii. Współdziałanie obserwowali również przedstawiciele administracji rządowej w województwie, reprezentanci instytucji, organów i służb współdziałających z SG, a także dowódcy i komendanci jednostek wojskowych oraz żandarmerii.

W trakcie międzynarodowych ćwiczeń funkcjonariusze z Grupy Wyszehradzkiej rozwiązywali, przedstawiali i omawiali scenariusze różnych zagrożeń na granicy zewnętrznej Unii Europejskiej.

Kolejnym etapem szkolenia była wizyta na drogowym przejściu granicznym w Bezledach, gdzie odbyły się ćwiczenia praktyczne. Funkcjonariusze Straży Granicznej zmierzyli się z agresywnym zachowaniem podróżnych w autobusie rejsowym. W tym samym czasie doszło do nielegalnego przekroczenia przez cudzoziemców, tzw. „granicy zielonej”. 

Głównym celem ćwiczeń było doskonalenie umiejętności współdziałania służb w sytuacjach kryzysowych na zewnętrznej granicy UE, wykorzystując do tego najnowocześniejszy sprzęt służb granicznych.

W ramach wizyty goście odwiedzili bazę dydaktyczną Centrum Szkolenia SG, gdzie omówiono system szkoleń oraz zaprezentowano wykorzystywany w tym celu sprzęt. Delegaci zapoznali się z organizacją i infrastrukturą drogowego przejścia granicznego w Bezledach. Zobaczyli, jak na co dzień funkcjonariusze SG dokonują odpraw granicznych. Ponadto omówiono główne zadania naszej formacji oraz specyfikę ochrony granicy państwowej z obwodem kaliningradzkim – mówi rzecznik prasowa warmińsko-mazurskiej straży granicznej mjr Mirosława Aleksandrowicz.

(WMOSG)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze