Miasto ma plan dystrybucji tabletek z jodkiem potasu

0

Urząd Miejski w Giżycku informuje, że Wojewoda Warmińsko-Mazurski przekazał tabletki zawierające jodek potasu w celu ich szybkiej dystrybucji wśród mieszkańców, w momencie wystąpienia zagrożenia radiacyjnego.

Zgodnie z informacją Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w obecnej chwili zagrożenie radiacyjne nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Polską Agencję Atomistyki. Ministerstwo podkreśla, że profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów.

Zgodnie z aktualnymi wytycznymi rządowymi, procedura zostanie uruchomiona dopiero po zaistnieniu zdarzenia uzasadniającego jego podanie (np. awarii elektrowni na skutek działań wojennych w Ukrainie). Aby jak najlepiej przygotować się na taką sytuację, samorząd opracował procedurę dystrybucji.

Jodek potasu ma być wydawany każdej osobie bez konieczności okazywania jakiegokolwiek dokumentu. Preparat będzie dostępny w 9 punktach na terenie miasta, w których zazwyczaj organizowane są siedziby obwodowych komisji wyborczych, aby w razie potrzeby sprawnie zaopatrzyć wszystkich mieszkańców i uniknąć ewentualnych kolejek.

Punkty zostaną uruchomione niezwłocznie po otrzymaniu komunikatu o konieczności rozpoczęcia dystrybuowania tabletek wśród ludności – niezależnie od pory dnia czy nocy.

Zasady odbioru preparatów jodowych w punktach wydawania na terenie Miasta Giżycka

  • Wydawanie preparatów jodowych następuje wyłącznie osobom dorosłym do 60. roku życia. Osobom niepełnoletnim preparat nie będzie wydawany.
  • W pierwszej kolejności wydawanie preparatu następuje osobom zameldowanym na terenie Miasta Giżycka.
  • Wydawanie preparatów jest jednorazowe.
  • Jedna osoba może otrzymać odpowiednią liczbę tabletek dla członków rodziny.
  • Nie ma możliwości przyjęcia preparatów jodowych na obszarze obiektów wydawania. Zażycie preparatu jodowego należy podjąć poza obiektem wydawania.
  • Wydawanie preparatów jodowych będzie następowało zgodnie z kolejnością zgłoszenia się do punktu.

WYKAZ PUNKTÓW: 

(źródło, fot.: UM Giżycko)

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze