Mazuria Combat League. Kick Boxing w formule K1 na Mazurach

1

15 lutego 2020 roku Ośrodek Sportowo-Noclegowy CEN w Wydminach k. Giżycka zamieni się w arenę walk kickboxerów w formule K1. 

Tego dnia odbędzie się pierwsza edycja cyklicznego wydarzenia „Mazuria Combat League” (Mazurska Liga Sportów Walki) o puchar Prezesa Warmińsko Mazurskiego Banku Spółdzielczego w Piszu, pod patronatem Polskiego Związku Kickboxingu. Zmagania obejmować będą zawodników zarówno w kategorii junior jak i senior. Wstęp wolny.

Historia K1

K-1 to formuła wprowadzona i spopularyzowana w latach 90-tych ubiegłego wieku za sprawą japońskiej organizacji o tej samej nazwie. Wizjonerem  i promotorem tego przedsięwzięcia był Kazuyoshi Ishii – mistrz Seidokan Karate w Japonii. Swój wynalazek, Ishii nazwał K-1 ponieważ sztuki walk z którego powstał, łączy litera „K”: Karate, Kung-fu i Kickboxing. Liczba jeden ma oznaczać zebranie ich wszystkich w jednym ringu. Pierwszy zawodowy turniej na zasadach K-1 odbył się w Tokio w 1993 rok i był to początek fascynacji świata tą formułą walki. Co o tym przesądziło? Odpowiedź jest prosta: krótkie walki rozgrywane w bardzo wysokim tempie i mnogość dozwolonych akcji na różnych płaszczyznach. Dziś formuła ta uważana jest za najbardziej prestiżową i najtwardszą spośród odmian kickboxingu.

Zasady walki

Zawodnicy rywalizują w kwadratowym ringu o wymiarach 6,4 × 6,4 m. Podstawowy sprzęt ochronny stanowią rękawice bokserskie, ochraniacz na krocze oraz ochraniacz na zęby, zaś w formule amatorskiej zawodnicy dodatkowo zakładają ochraniacze na golenie i kask. Walka trwa 3 rundy po 2 minuty ale istnieje możliwość zarządzenia rundy dodatkowej w przypadku niemożności wyłonienia zwycięzcy po 3 rundach. Możliwe rozstrzygnięcia to: nokaut (KO), nokaut techniczny (TKO), wygrana przez decyzję sędziów, remis lub uznanie walki za nieodbytą. Trzy nokdauny w jednej rundzie oznaczają nokaut.

Dozwolone techniki

Walka toczy się wyłącznie w „stójce” (zakaz walki w parterze). Dozwolone są wszelkie ciosy bokserskie (plus uderzenie obrotowe grzbietem pięści, ang. backfist) oraz kopnięcia (w tym kolanem). Pole rażenia to zarówno głowa, korpus, jak i nogi przeciwnika.

Klinczowanie jest dopuszczalne, pod warunkiem, że ma na celu zadanie ciosu (głównie kolanem). W przeciwnym wypadku sędzia ringowy jest obowiązany rozerwać klincz. Dozwolone jest przechwytywanie nogi kopiącego rywala, a także przytrzymywanie jedną ręką jego głowy w celu zadania uderzenia. Jednak po dokonaniu tego można zadać tylko jeden cios, po czym należy uwolnić nogę lub głowę.

Faule

Zabronione są m.in.: ciosy zadawane głową, ciosy zadawane łokciem, ciosy w krocze, ciosy w tył głowy, większość rzutów oraz wszelkie dźwignie, duszenia i ciosy w gardło, gryzienie, uderzanie przeciwnika znajdującego się na ziemi, uderzanie przeciwnika odwróconego plecami, trzymanie się lin, uporczywe klinczowanie w celu unikania walki. W przypadku wykroczenia sędzia ringowy może zwrócić uwagę, wydać ostrzeżenie lub odjąć punkt faulującemu zawodnikowi. Dwukrotne zwrócenie uwagi równa się ostrzeżeniu, a dwukrotne ostrzeżenie odjęciu punktu (żółta kartka). Odjęcie trzech punktów w jednej rundzie oznacza dyskwalifikację (czerwona kartka). Jeśli sędzia uzna, że faul został popełniony umyślnie albo spowodował uszczerbek na zdrowiu zawodnika, odjęcie punktów nie musi być poprzedzone ostrzeżeniem.

Sędziowie i punktacja

Zespół sędziowski stanowi sędzia ringowy oraz trzech sędziów punktowych. Aby wyłonić tryumfatora, co najmniej dwóch sędziów punktowych musi wskazać zwycięzcę (np. jeśli zrobił to tylko jeden z nich, a dwaj pozostali przyznali remis, w zależności od rodzaju walki ogłasza się rundę dodatkową lub remis). Walka jest oceniona na podstawie poniższych kryteriów wg ustalonej kolejności: liczba nokdaunów, stopień obrażeń zadanych rywalowi, liczba celnych ciosów, agresja (aktywność w ofensywie).

Za każdą rundę walki obaj zawodnicy otrzymują 10 punktów, z tej puli odlicza się:

  • 1 punkt, gdy w opinii sędziego zawodnik przegrał rundę;
  • 2 punkty za nokdaun (wyjątkowo 1, gdy nokdaun został uznany za chwilowy, tzw. flash knockdown);
  • 3 punkty za dwa nokdauny;
  • 1 lub 2 punkty za faule.

Miejsce i termin

Ośrodek Sportowo Noclegowy w Wydminach ul. Ełcka 2B, 15 lutego 2020 r. godz. 11.00, 11-510 Wydminy, ul. Ełcka 2B, e-mail: kontakt@osrodek-mazury.com.pl, tel. 530 940 084.

WSTĘP WOLNY.

 

 

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
K1boxer

Warszawa się melduje