Magiczna Noc Kupały w Kruklankach [ZDJĘCIA]

0
fot. Piotr Tomasz Suchta

W sobotni wieczór (1 lipca) nad jeziorem Gołdopiwo bawiły się prawdziwe tłumy. Związek Ukraińców w Polsce Koło w Kruklankach po raz kolejny zorganizował „Magiczną Noc Kupały”. Były kolorowe stroje, różnorodna muzyka, śpiewy, tańce i ognisko.

Na plaży gminnej w Kruklankach mieszkańcy i turyści świętowali Noc Kupały. Po uroczystym rozpoczęciu, na plenerowej scenie wystąpił m.in. duet Oksana i Myron, zespoły: Bandziorki z Boćwinki, My z Kruklanek oraz Nadija z Bań Mazurskich.

Oprócz występów wokalnych publiczność mogła podziwiać pokaz taneczny. Stowarzyszenie „Levenya”, reprezentowane przez dwa zespoły: Teatr Tańca „Levenya” i Teatr Tańca „Eskada” zachwyciło wszystkich niezwykłym układem choreograficznym.

Jednym z symboli Nocy Kupały jest ogień. Pierwotnie ogniska palono, aby odgonić złe moce. Nie mogło go więc również zabraknąć w Kruklankach. Ognisko rozpalone przez organizatorów cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.

Około godziny 22 nastąpił kulminacyjny punkt imprezy, na który czekali wszyscy uczestnicy wydarzenia, czyli obrzędowe puszczania wianków na wody jeziora Gołdopiwo.

Pieśni i obrzędy nocy kupały są w kulturze narodów wschodniosłowiańskich odpowiednikiem polskiej sobótki, czyli nocy świętojańskiej.

(PTS, fot. Piotr Tomasz Suchta)

(kliknij w zdjęcie aby powiększyć)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze