Liczba wniosków złożonych o świadczenie specjalne

0
Reklama Nocleg

Od początku września w całej Polsce do oddziałów ZUS wpłynęło 18 359 wniosków o świadczenie 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji i aż 8 897 osób kontaktowało się w tej sprawie poprzez COT.

W naszym województwie w dwóch oddziałach złożono już 900 wniosków o świadczenie specjalne (z terenu ZUS w Elblągu 235 oraz z terenu ZUS w Olsztynie 665).

Aby ubiegać się o wypłatę świadczenia należy złożyć druk ESUN. We wszystkich placówkach ZUS na naszych klientów czekają specjalnie przeszkoleni doradcy, którzy służą pomocy przy składaniu wniosku. Do wniosku trzeba dołączyć dokumentację medyczną oraz wszelkie dokumenty, mogące mieć wpływ na wydanie orzeczenia. Osoby posiadające takie orzeczenie muszą dołączyć je również do składanego wniosku.  Orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji muszą mieć także osoby, którzy ukończyły 75-ty rok życia i z powodu wieku, ZUS przyznał im z urzędu dodatek pielęgnacyjny- mówi Anna Ilukiewicz rzecznik ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.

Przypomnijmy, że o świadczenie mogą starać się pełnoletni mieszkańcy Polski, których zły stan zdrowia nie pozwala funkcjonować bez pomocy osób trzecich. Kluczowe jest tutaj posiadanie orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji (gdy brak takiego dokumenty, to ZUS skieruje osobę na badanie przez lekarza orzecznika). Dodatkowy warunek to suma pobieranych świadczeń pieniężnych finansowanych z budżetu państwa, która nie może przekroczyć 1600 zł. Pełną kwotę 500 zł otrzymają natomiast Ci, którzy pobierają mniej niż 1100 zł świadczeń.

Pomimo tego, iż wnioski można składać już, ich rozpatrywanie rozpocznie się od 1 października. Na wydanie decyzji w pierwszych dwóch miesiącach ZUS będzie miał 60 dni z uwagi na spiętrzenie się dużej ilości wpływu wniosków. W następnych miesiącach będzie to już tylko 30 dni.

Wszystkie osoby zainteresowane zachęcamy do odwiedzania naszych placówek i kontaktu z doradcami, aby uzyskać jak najlepsze informacje. Jeśli wizyta osobista jest niemożliwa, wówczas klienci mogą kontaktować się z Centrum Obsługi Telefonicznej, gdzie informacji udzielą również przeszkoleni do tego konsultanci.

Anna Ilukiewicz

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS 

województwa warmińsko-mazurskiego

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze