Aktywni, ambitni i zdeterminowani. Są wzorem do naśladowania dla swoich uczniów, nierzadko również inspirują ich do działania. Pełnią podwójną, niezwykłą służbę – kształcą młode pokolenia i służą Ojczyźnie.

Praca nauczyciela – to niezwykły zawód. Podobnie jest ze służbą żołnierzy. Nauczyciel i żołnierz – to dwie społecznie ważne role. Bez wątpienia są to obie misje wymagające poświęceń, nieustannego rozwoju. Na obu spoczywa odpowiedzialność za innych ludzi. I choć są to różne płaszczyzny działania, to motywacja do wykonywania codziennych zadań w obu przypadkach płynie prosto z serca.

Z sali lekcyjnej do wojskowych koszar?

Służba nie koliduje z pracą nauczyciela. Najlepszym tego przykładem są żołnierze służący w giżyckim batalionie. Sami nauczyciele również bardzo pozytywnie wypowiadają się o służbie. W Dniu Edukacji Narodowej zapytaliśmy nauczycieli i dyrektorów, którzy służą Ojczyźnie.

Wstąpiłem do WOT ze względów patriotycznych, ale też chciałam sprawdzić siebie i swoje możliwości. Poza tym czuję potrzebę pomagania innym, wspierania lokalnej społeczności i tej największej jaką jest Ojczyzna. Zarządzanie szkołą wymaga wielu kursów, umiejętności nie tylko w zakresie kwalifikacji zawodowych i zasad naukowej organizacji pracy, ale także doświadczenia, znajomości psychiki ludzkiej oraz etyki postępowania w szkole. Korzystając z własnych wieloletnich doświadczeń w oświacie wykorzystuję je w wojsku – podsumowuje Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 4, ppor. Bartosz Orczyc – Musiałek.

Cieszę się, że niektórzy uczniowie są zainteresowani wojskiem i wyznają podobne wartości. Już kilkunastu z nich poszło w moje ślady i wystąpiło do WOT. Wielu absolwentów mojej szkoły jest również w służbie czynnej w jednostkach liniowych– mówi kpr. Łukasz Orczyc – Musiałek, nauczyciel z Zespołu Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu.

Z kolei Dyrektor Szkoły Podstawowej w Sobiechach – szer. Rafał Kryłowicz zgodnie wskazuje: – W swojej pracy zawodowej wykorzystuję umiejętności i wiedzę pozyskaną dzięki służbie Ojczyźnie. Służba nie ogranicza mnie zawodowo, a jedynie rozwija. Wojsko pozwala realizować się na wielu płaszczyznach. Swoją pasją do munduru dzielę się z innymi.

Właśnie z myślą między innymi o nauczycielach, uruchomiono we wszystkich brygadach OT programy Ferie i Wakacje z WOT. Zainteresowanie tymi terminami szkoleń świadczy o konieczności powtarzania akcji i jej zasadności.

Dzisiaj kiedy w całej Polsce świętujemy Dzień Edukacji Narodowej wszystkim pracownikom oświaty w mundurze służącym w wojsku życzymy żołnierskiego szczęścia!

W 4. Warmińsko – Mazurskiej Brygadzie służy wielu nauczycieli oraz wykładowców, wśród nich są również dyrektorzy szkół.

Jeśli myślisz o służbie w wojsku to zgłoś się do odpowiedniego Wojskowego Centrum Rekrutacji i złóż wniosek o powołanie. Można również skorzystać z platformy elektronicznej e-PUAP lub też skontaktować się z mobilnym rekruterem 4W-MBOT.

Info.,fot.:41BLP Giżycko

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Prawdziwy żołnierz

WOTy już niejednokrotnie udowodniły ze się do niczego nie nadają procz pozowania i pokazywania sprzętu. Jedyne co mogą robić to mierzyć temperaturę podczas pandemii. Ta formacja to jedno wielkie nieporozumienie, zbierają laury w mediach podczas gdy prawdziwe wojsko wykonuje prawdziwe zadania bojowe.

Ktoś

Te wojsko co w piątek o 13 do domciu leci … to pseudo wojsko, darmozjady co nie wnoszą nic do gospodarki tylko przejadają pieniądze.