Kontrole legalności zatrudnienia cudzoziemców

0

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej od początku roku do końca września br. przeprowadzili 151 kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców. Czynnościami objęto 4245 obcokrajowców i stwierdzono, że 1025 osobom powierzono pracę nielegalnie.

W większości, bo około 90%, byli to obywatele Ukrainy, którzy pracowali niezgodnie z przepisami. Wśród obcokrajowców, którym powierzono nielegalne wykonywanie pracy znaleźli się również obywatele takich państw jak: Białoruś, Gruzja, Mołdawia,  Bangladesz, Indie, Azerbejdżan, Mongolia, Nepal, Uzbekistan, Indonezja.Firmy, które miały swoje siedziby poza województwem warmińsko-mazurskim  kierowały cudzoziemców do pracy w powiecie kętrzyńskim, działdowskim, iławskim, nidzickim, oleckim. Obcokrajowcy pracowali niezgodnie z przepisami: w zakładach produkcyjnych, przemysłowych, na budowie oraz gastronomii.

Od początku roku funkcjonariusze Straży Granicznej skierowali do sądów 104 wnioski o ukaranie pracodawców oraz nałożyli 86 mandatów karnych na kwotę 23 600 zł. Sądy wymierzyły kontrolowanym wcześniej przedsiębiorcom grzywny na łączną kwotę blisko 200 tys. zł.

Największe uchybienia w ostatnim czasie, (zakończona kontrola 30 września) stwierdzili funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Barcianach. Okazało się, że firma z siedzibą w Łodzi delegowała niezgodnie z przepisami 245 obywateli Ukrainy, 4 Azerbejdżanu i 3 Gruzji do pracy w zakładzie produkcyjnym na terenie powiatu kętrzyńskiego. Agencja pośrednicząca w zatrudnianiu nie wskazała miejsca docelowego pracy cudzoziemców. Ponadto niektórzy z nich pracowali za niższe wynagrodzenie, niż było to określone w zezwoleniu, czy oświadczeniu.

Źródło: WMOSG 

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze