Kontrola legalności zatrudnienia na Warmii i Mazurach

3

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej od początku roku wszczęli 255 kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców. Czynnościami objęto prawie 5 200 obcokrajowców i stwierdzono, że blisko 500 osobom powierzono pracę nielegalnie.

W większości byli to obywatele Ukrainy, Białorusi, Nepalu, Bangladeszu, Indii oraz Chin. Pracowali niezgodnie z przepisami przede wszystkim: na budowie, w zakładach produkcyjnych, przemysłowych firmach budowlanych oraz gastronomii.

Głównie powtarzającymi się naruszeniami przepisów były: praca bez wymaganego zezwolenia bądź oświadczenia, bez zawarcia stosownej umowy oraz na innych warunkach niż określone w zezwoleniu lub oświadczeniu. Ponadto niepoinformowanie właściwego urzędu o podjęciu lub niepodjęciu pracy przez cudzoziemca.

W następstwie ujawnionych nieprawidłowości funkcjonariusze Straży Granicznej skierowali do sądów 80 wniosków o ukaranie pracodawców. Ponadto do końca listopada 2019 r. funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej nałożyli 174 mandaty karne na kwotę prawie 43 tys. zł, natomiast sądy z Warmii i Mazur wymierzyły kontrolowanym wcześniej przedsiębiorcom grzywny na łączną kwotę ponad 191 tys. zł.

WMOSG

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Aleksandra AUDIT
Aleksandra AUDIT
11 grudnia 2019 12:15

Zapraszam wszystkich Pracodawców, którzy chcą legalnie zatrudnić cudzoziemca od 2020r. w Polsce do kontaktu – pomagamy w przygotowaniu dokumentów potrzebnych do legalnego pobytu oraz legalnego zatrudnienia cudzoziemców. Pozdrawiam, tel. 534-000-350.

miko
miko
8 grudnia 2019 20:51

jakoś to jak na 174 mandaty to suma jes mała .dalej można zatrudniać na czarno

Kierownik
Kierownik
odpowiedział na komentarz  miko
10 grudnia 2019 22:49

Nie chodzi o wyeliminowanie patologii tylko udawanie że się z nią walczy.