Konto w euro, do czego się przyda?

0

Banki coraz częściej udostępniają darmowe konta walutowe. Może warto przyjrzeć się ofercie i założyć takie konto np. w euro. Do czego ono może się na przydać?

Na koncie walutowym możemy gromadzić środki w walucie, która wcześniej wymienimy w kantorze stacjonarnym, w banku lub w kantorze internetowym. Ta ostatnia opcja jest zdecydowanie najtańsza. Kantory internetowe oferują kurs euro z reguły najkorzystniejszy dla kupującego.

Co znaczy korzystny kurs euro? Wysokość kursu zależy od światowego popytu i podaży na daną walutę, od decyzji politycznych i reakcji rynku forex na nie. – Wśród czynników ekonomicznych i politycznych możemy wyróżnić między innymi stopy procentowe, dynamikę PKB, wskaźniki inflacyjne, sytuacja na rynku pracy czy też wszystkie zdarzenia polityczne mające wpływ na daną gospodarkę, zarówno krajową jak i zagraniczną – tłumaczy Mateusz Wielewicki, dealer walutowy Walutomat.pl.

Wysokość kursu, po jakim kupujemy lub sprzedajemy euro, franki, czy dolary zależy także od spreadu, czyli różnicy między kupnem a sprzedażą jednej jednostki waluty. Spread jest marżą kantoru. Im wyższy, tym niekorzystny, bo więcej zapłacimy za kupno waluty, a mniej dostaniemy za jej sprzedaż. W kantorach stacjonarnych spready mogą wynosić nawet kilkadziesiąt groszy, przy czym w kantorach internetowych – kilka groszy. Istnieją też platformy wymiany walut, takie jak Walutomat.pl, które pośredniczą w wymianie prowadzonej przez użytkowników, więc nie narzucają swojego spreadu. Tutaj osoby zarejestrowane w kantorze mogą wystawiać swoje oferty kupna sprzedaży euro i innych walut i same ustalają kursy. Dana oferta czeka na akceptację drugiej osoby. Oferty znajdziesz tutaj: https://www.walutomat.pl/kursy-walut/eur-pln/.

Gdy zakupimy korzystnie walutę w kantorze internetowym, możemy ją przelać właśnie na konto walutowe. Z tego konta możemy wypłacić euro, przelać za zakupy lub trzymać je w walucie, licząc na lepszy kurs euro. To oczywiście opcja bardzo ryzykowna, bo kursy mogę wzrastać lub spadać i żaden analityk nie jest w stanie tego przewidzieć.

Warto jednak pamiętać, że obecnie kantory internetowe, jak na przykład Walutomat.pl umożliwiają wymianę euro bez przelewania na bankowe konto walutowe. Bezpośrednio z kantoru można wykonać przelew zagraniczny, krajowy lub wypłacić gotówkę w euro.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]