Koniec zimy, lód na jeziorach bardzo słaby

0

Ratownicy Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ostrzegają!

Od dwóch tygodni pogoda zdecydowanie daje nam do myślenia, że czas zimy w tym roku już się skończył. Piękna wiosenna aura zachęca do spacerów i aktywności fizycznej. Na jeziorze jednak jest jeszcze pokrywa lodowa, która jest w bardzo słabej kondycji i wszystko wskazuje na to, że w ciągu dwóch tygodni nie będzie po niej śladu.

W poniedziałek 27-go lutego lód miał 20 centymetrów grubości i miał tendecje do tzw. szpilkowania, które znacząco osłabia jego właściwości nośne. Kolejne, dzisiejsze badanie lodu wykazało już jedynie 15 centymetrów lodu o mocno szpilkowatej strukturze. Po tych badaniach łatwo można wysnuć wniosek, że w ciągu pięciu dni ubyło 5 centymetrów lodu a jego właściwości się pogorszyły do tego stopnia że nie nadaje się do bezpiecznego korzystania.

Powyższe pomiary lodu zostały wykonane na jeziorze Niegocin, na innych akwenach grubość lodu może się mocno różnić od opisanych powyżej. Dodatkowo lód jest zdecydowanie słabszy w miejscach pływów wodnych, wąskich przesmykach czy przy wejściach do kanałów. Zwracamy uwagę, że korzystanie z lodu jest już skrajnie nieodpowiedzialne, niebezpieczne i może zakończyć się tragedią.

Foto: MOPR

Źródło: MOPR

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze