Koniec sezonu na wodzie. Policjanci podali liczbę interwencji i utonięć

0

Od początku maja do końca września policyjni wodniacy, współpracując z innymi służbami, dbali o to, by na wodach Warmii i Mazur nie dochodziło do groźnych zdarzeń, a lekceważący przepisy sternicy, ponosili odpowiednie konsekwencje. Niestety nie zabrakło utonięć, ale ich liczba jest znacznie mniejsza niż rok wcześniej.

Zdecydowanie mniej utonięć niż rok wcześniej – to najważniejsza informacja podsumowująca sezon wodny na Warmii i Mazurach. W 2023 roku w akwenach regionu w trakcie sezonu wodnego życie straciło 19 osób (38 rok wcześniej). Z czego do 10 utonięć doszło w wakacje (21 rok wcześniej).

W trakcie sezonu żeglugowego od początku maja do końca września policyjni wodniacy, wypływając czasami również z funkcjonariuszami innych służb, podjęli 1900 interwencji na wodach lub terenach przywodnych. W ich trakcie wykonali ponad 3300 badan trzeźwości i wyciągnęli konsekwencje wobec 25 sterników będących pod wpływem alkoholu oraz wobec 55 osób, które korzystały z jednostek pływających niebędących pojazdem mechanicznym (np.: kajaki, rowery wodne).

Ponadto stwierdzili ponad 1700 wykroczeń, które w większości skończyły się pouczeniami, jednak niektóre były na tyle rażące, że policjanci zdecydowali o ukaraniu ich sprawców mandatami. Takich przypadków było 660, a w 49 interwencje zakończyły się sporządzeniem wniosku o ukaranie kierowanym do sądu. Te interwencje dotyczyły m.in. 3 wypadków i 18 kolizji, do jakich doszło w ruchu wodnym. Policjanci uczestniczyli również w 13 akcjach ratunkowych, w trakcie których ratowali ludzkie mienie, zdrowie i życie.

Policyjni wodniacy kończą sezon i stopniowo ściągają z wody swoje łodzie, by przygotować je do równie intensywnej służby w przyszłym roku.

(źródło: KWP Olsztyn)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze