Koniec papierowych zwolnień lekarskich

0

Od 1 grudnia 2018 roku lekarze będą mogli wystawiać zwolnienia lekarskie jedynie w formie elektronicznej. E-ZLA w województwie warmińsko-mazurskim jest coraz popularniejsze. Już ponad 55% wszystkich zaświadczeń lekarskich jest wystawiana w formie elektronicznej.

Już za kilka dni pacjenci nie otrzymają od lekarza zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy w formie papierowej. Jeżeli pracodawca ma założony profil PUE, nie będą musieli również dostarczać zwolnienia do płatnika. Wystarczy grzecznościowy telefon z informacją o niemożności wykonywania pracy. Nie raz zdarzyło się, że bardzo chora osoba musiała iść na pocztę lub do pracodawcy, a czasami nawet prosić osoby z najbliższego otoczenia aby dostarczyły zwolnienie lekarskie.  Znikają również sankcje za nieterminowe dostarczenie zwolnienia lekarskiego do płatnika. Już nigdy nasz zasiłek nie zostanie obniżony za nieterminowe dostarczenie L-4. Po opuszczeniu gabinetu lekarskiego możemy iść do domu i spokojnie wracać do zdrowia. Zaraz po wystawieniu takiego zaświadczenia płatnik otrzyma informację o czasowej niezdolności do pracy swojego pracownika.

Jedyną formalnością jaką musimy dopełnić jest złożenie wniosku o wypłatę zasiłku chorobowego z ZUS. W przypadku osób, które są pracownikami jest to druk Z-3, który składa pracodawca. Osoby pobierające zasiłek po ustaniu zatrudnienia muszą dostarczyć druk  ZAS-53, a osoby prowadzące działalność gospodarczą- Z-3b (jeżeli jest to wniosek pierwszorazowy) lub ZAS-53 (jeżeli jest to kolejne zwolnienie lekarskie w ciągu).

Pomimo tego, iż pacjent otrzymujący e-ZLA jest zobowiązany do złożenia wniosku o wypłatę zasiłku, jest ogromne ułatwienie. Taki wniosek możemy złożyć w czasie późniejszym, nie musimy w ciągu 7 dniu dostarczać naszego L-4 do pracodawcy, bo nie ma obniżenia zasiłku za przekroczenie 7 dniowego terminu na dostarczenie.

Anna Ilukiewicz

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS 

województwa warmińsko-mazurskiego

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze