Koniec kwarantanny z kontaktu

0

Od 15 lutego izolacja będzie trwała 7 dni, a kwarantanna dla domowników osoby izolowanej trwać będzie tyle, ile izolacja. 11 lutego zlikwidowana zostanie także kwarantanna „z kontaktu”.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia o izolacji i kwarantannie została opublikowana.

Osoby, które mieszkają z osobą chorą na COVID-19, będą od 15 lutego przebywały na kwarantannie tyle czasu, ile trwa izolacja osoby zakażonej (obecnie jest to czas trwania izolacji plus 7 dni). Przepis ten dotyczyć będzie także osób, które obecnie są na kwarantannie z powodu tego, że ich współdomownik jest na izolacji.

Ozdrowieńcy nie będą podlegali kwarantannie z racji wspólnego mieszkania z osobą objętą izolacją przez 30 dni od zakończenia ich izolacji lub hospitalizacji.

Od 11 lutego kwarantanna dla podróżujących (zarówno ze strefy Schengen jak i spoza niej) zostanie skrócona do 7 dni dla osób bez ważnego Unijnego Certyfikatu COVID.

Jeśli kwarantanna po przekroczeniu granicy został nałożona przed 11 lutego 2022, jej długość nie zostanie skrócona. Nadal jest możliwość zwolnienia z kwarantanny dzięki negatywnemu wynikowi testu wykonanego w ciągu 48 godzin od przekroczenia granicy dla osób niezaszczepionych, przyjeżdżających z :

– państw należących do strefy Schengen
– państw członkowskich Unii Europejskiej
– Księstwa Andory, Księstwa Monako, Republiki San Marino, Państwa Watykańskiego lub Stolicy Apostolskiej.
– Kwarantanna nadal trwa 5 dni – jeśli udzielasz świadczeń chorym na COVID-19 (np. jesteś lekarzem, pielęgniarką), jesteś żołnierzem lub funkcjonariuszem Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej lub Służby Ochrony Państwa.

Więcej informacji na temat aktualnych zasad kwarantanny i izolacji

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze