Komunikat MSWiA na temat dystrybucji jodku potasu

0

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało komunikat odnoszący się do doniesień medialnych związanych z walkami w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

W ramach działań z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności, w związku z informacjami medialnymi dotyczącymi walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, w ubiegłym tygodniu do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej przekazano tabletki zawierające jodek potasu.

Jest to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego. Jednocześnie informujemy, że w obecnej chwili takie zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Polską Agencję Atomistyki. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości, a odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego obywatela Polski – przekazało MSWiA w komunikacie.

Należy podkreślić, że profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów.

Z najnowszych doniesień wynika, że Zaporoska Elektrownia Atomowa jest obecnie okupowana przez Rosjan. Wcześniej elektrownia była kilkakrotnie ostrzelana, co stworzyło ryzyko uszkodzenia reaktorów i uwolnienia substancji promieniotwórczych.

Jak poinformowała w sobotę Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, elektrownia została ponownie podłączona do sieci, dzięki czemu mimo wyłączenia reaktorów, działają funkcje bezpieczeństwa.

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze