Kolejni ochotnicy złożyli przysięgę wojskową

2

Kolejni ochotnicy do służby w 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej złożyli przysięgę wojskową w Morągu. Słowa roty wypowiedziało blisko 70 osób, które ukończyły 16-dniowe szkolenie podstawowe.

Wśród ochotników, którzy złożyli przysięgę, są ludzie rozmaitych profesji. Wielu z nich to pełnoletni uczniowie, którzy wzięli udział w akcji “Ferie z WOT” korzystając z czasu wolnego od nauki. Motywacje do rozpoczęcia służby są różne, ale najważniejszą z nich jest patriotyzm.

Myślę, że każdy obywatel powinien wypełnić swój obowiązek. Rozpoczęcie służby to jest dla mnie droga, by ten obowiązek wypełnić – powiedział szer. Adam, jeden z ochotników.  

Czuję wielką dumę. Przez całe życie chciałam go wychować w przesłaniu: Bóg Honor i  Ojczyzna – mówiła mama żołnierza.

Wojsko może być dobrym wyborem także dla pań, których również nie zabrakło wśród ochotników.

Uważam, że kobiety są też silne, mają charakter. Myślę, że dobrze się odnajdą na stanowisku w wojsku – podkreśliła po przysiędze szer. Angelika.

Zanim jednak ochotnicy wypowiedzieli słowa roty przysięgi wojskowej, musieli zmierzyć z egzaminem terytorialsa – pętlą taktyczną, która jest sprawdzianem umiejętności zdobytych podczas szkolenia podstawowego.

To pierwszy w tym roku egzamin „szesnastki” w 4W-MBOT. Ochotników czekał test m.in. z posługiwania się bronią, strzelania, zakładania maski przeciwgazowej, poruszania się w  terenie z wykorzystaniem busoli i udzielania pomocy medycznej na polu walki.

Wojsko może być także sposobem na życie. 

Nie miałem żadnych hobby i pasji. Miałem nadzieję, że tutaj je znajdę. Myślę, że był to dobry wybór – podkreślił szer. Bartłomiej.

4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej liczy ponad 3,5 tys. żołnierzy, co czyni ją najliczniejszą spośród wszystkich brygad WOT. Jej szeregi już niebawem ponownie się powiększą – na marzec planowane jest kolejne szkolenie podstawowe skierowane do osób, które po raz pierwszy zmierzą się z rzemiosłem wojskowym oraz wyrównawcze dla ochotników, którzy postanowili ponownie założyć mundur Wojska Polskiego. Zaprzysiężeni terytorialsi zasilą pododdziały podległe 4W-MBOT w Olsztynie, Giżycku, Morągu, Braniewie i Ełku.

(Zespół prasowy 4W-MBOT)

Subskrybuj
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Profos

A co z tymi co nie ukonczyli ,czy sa blisko?

Ano ....

Zostala im petla.