Kolejni ochotnicy wstąpili w szeregi warmińsko-mazurskich terytorialsów

4

Około 100 nowych ochotników wstąpiło w Giżycku w szeregi 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej na „szesnastkę” (16-dniowe szkolenie podstawowe) i „ósemkę” (szkolenie wyrównawcze trwające 8 dni) dla tych, którym wojsko jest już znane. Ci pierwsi (ponad 40 ochotników) na zakończenie szesnastodniowego trudu złożą uroczystą przysięgę wojskową.

Motywacje do rozpoczęcia służby są różne, ale wszystkich nowych żołnierzy łączy chęć działania na rzecz kraju i swojej małej ojczyzny. Istotna jest także data ich przyjęcia w szeregi brygady– 1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Uważam, że dzisiejsza data to ważny symbol i cieszę się, że w dniu, kiedy wspominamy żołnierzy walczących o wolność Polski, sam rozpocznę służbę na jej rzecz. Mam nadzieję, że sprostam wyzwaniu, którym jest szkolenie podstawowe – mówił jeden z żołnierzy.

Wyzwania, które czekają żołnierzy podczas 16-dniowego szkolenia to m.in. podstawy taktyki, ratownictwa pola walki, strzelectwa i topografii. Po ukończeniu “szesnastki” ochotnicy będą rozwijać te umiejętności podczas służby w swoich pododdziałach w Olsztynie, Giżycku, Ełku i Morągu. To samo czeka ochotników szkolenia wyrównawczego (ponad 60 ochotników), trwającego krócej-8 dni. Dla nich wyzwania będą przypomnieniem nabytego już w przeszłości rzemiosła wojskowego.

Ochotnicy z regionu chętnie podejmują to wyzwanie, ponieważ Wojska Obrony Terytorialnej dają możliwość pogodzenia służby z tym, co robią na co dzień. To dobra propozycja dla osób, które nie chcą rezygnować z dotychczasowych zajęć, a jednocześnie marzą o służbie wojskowej.

Przyjęcie nowych ochotników to wzmocnienie Wojsk Obrony Terytorialnej – formacji, której największym atutem jest znajomość swoich regionów i bycie blisko lokalnych społeczności. Zadaniem WOT jest także niesienie wsparcia w przypadku kryzysów i kataklizmów. Ważną rolę w funkcjonowaniu formacji pełni także etos patriotyczny, dlatego dzisiejsza data jest dla terytorialsów ważna nie tylko ze względu na wcielenie. To dla nich także udział w wielu obchodach upamiętniających bohaterów konspiracji. Jej uczestnicy są dziś patronami pododdziałów 4W-MBOT.

Nowi żołnierze zasilą grono ponad 3,5 tys. osób służących w brygadzie. To najliczniejsza jednostka w całych Wojskach Obrony Terytorialnej.

(Zespół prasowy 4W-MBOT)

Subskrybuj
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Chiasm

Patrioci tfu

kkkk

Teraz wszyscy do woja idą i się cieszą, bo mają dodatki, 7 koła podstawy, pojadą na granice tam zgarną dodatkowe 2 koła, żyć nie umierać, znam takich co nie wiedzą co z kasą zrobić.

Szwejk

Też możesz iść

Magister Porucznik

XD