Kolejne uderzenie w mafię VAT-owską

0

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali pięć osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Z zebranego materiału dowodowego wynika, że grupa przestępcza mogła wyprać ponad 84 mln zł. To jeden z wątków śledztwa dotyczącego mafii VAT-owskiej.

Funkcjonariusze z olsztyńskiego CBŚP wspólnie z funkcjonariuszami Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie wyjaśniają jeden z wątków bardzo skomplikowanego śledztwa współpracujących ze sobą zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się uszczupleniem w podatku VAT.

W efekcie ustalono, że członkowie grupy w latach 2013-2016 nie odprowadzali należności wobec Skarbu Państwa z tytułu wewnątrzwspólnotowego obrotu olejem napędowym, benzyną, olejem smarowym oraz olejem rzepakowym.

Proceder polegał w szczególności na fikcyjnym obrocie w/w towarami w ramach wewnątrzwspólnotowych dostaw za pośrednictwem kolejnych podmiotów gospodarczych, które następnie dokonywały ich sprzedaży na terenie kraju, nie ujawniając przedmiotu opodatkowania podatkiem od towarów i usług, bądź składając poświadczające nieprawdę deklaracje i powodując w ten sposób uszczuplenia na szkodę Skarbu Państwa. W nielegalną działalność może być zamieszanych wiele podmiotów gospodarczych z terenu naszego kraju, Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii czy nawet  Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Szacowana wartość uszczuplenia należności publicznoprawnych w całej sprawie wynosi ponad 700 mln zł. Do chwili obecnej w śledztwie zarzuty usłyszało prawie 160 podejrzanych, którym zabezpieczono majątek, w tym także w ramach tzw. konfiskaty rozszerzonej, na łączną kwotę ponad 20 mln zł. Zajęte zostały nieruchomości i ruchomości, w kraju i zagranicą, a także środki pieniężne w gotówce i na lokacie bankowej oraz udziały w spółkach.

Jednym z wątków wyjaśnianych przez funkcjonariuszy Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie i policjantów z Zarządu w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, jest współpraca ze spółką brytyjską, której pracownicy wystawiali nierzetelne dokumenty poświadczające wewnątrzwspólnotowy obrót. 

Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że podmiot brytyjski razem ze spółką bułgarską i sześcioma podmiotami polskimi uczestniczył w ramach wewnątrzwspólnotowych transakcji trójstronnych. Według śledczych podejrzani mogli wprowadzić na teren RP ponad 71 mln litrów paliw płynnych, o łącznej wartości prawie 188 mln zł.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego funkcjonariusze KAS i CBŚP zatrzymali 5 osób. Działania przeprowadzono na terenie województwa mazowieckiego, świętokrzyskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego. Podczas akcji zabezpieczono dokumentację dotyczącą handlu i transportu towarami w celu przeprowadzenia dokładnej analizy i weryfikacji. 

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wystawiania i posługiwania się poświadczającymi nieprawdę fakturami VAT, nieujawniania podstawy opodatkowania oraz wypranie ponad 84 mln zł. Na wniosek prokuratury, sąd zdecydował o zastosowaniu tymczasowego aresztowania na 3 miesiące wobec 3 podejrzanych. Wobec 2 pozostałych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze.

(źródło: IAS w Olsztynie)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze