Kolejne ognisko ASF w powiecie giżyckim

5

Nieco ponad miesiąc temu informowaliśmy o ognisku afrykańskiego pomoru świń na terenie gminy Giżycko. Dzisiaj potwierdzono kolejne, tym razem w gminie Kruklanki. 

Warmińsko-mazurski wojewódzki lekarz weterynarii poinformował o wykryciu czwartego (w 2019 roku) ogniska afrykańskiego pomoru świń na terenie województwa Warmińsko-Mazurskiego.

19 czerwca 2019 r. drogą poczty elektronicznej otrzymano sprawozdanie z badań wykonanych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach No P/19/28499 dotyczące próbek pobranych od świń w gospodarstwie liczącym 132 szt., zlokalizowanym w miejscowości Lipowo, w gminie Kruklanki, powiat giżycki. W badanych próbkach stwierdzono obecność materiału genetycznego wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASFV). – czytamy w komunikacie warmińsko-mazurskiego lekarza weterynarii

Wdrożone zostały już procedury związane z likwidacją choroby. W pobliżu aktualnego ogniska, znajdowano liczne dziki zarażone ASF, najbliższy w odległości ok. 8 km.

Obecne ognisko jest oddalone zaledwie 15 km od ogniska z 17 maja, kiedy to w gospodarstwie liczącym ponad 1700 świń potwierdzono chorobę. Pisaliśmy o tym tutaj https://www.gizycko.info/ognisko-afrykanskiego-pomoru-swin-w-gminie-gizycko/

P.S

 

 

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest

5 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Luka

Kolejna próba roz…. polskiej gospodarki

Slawek

Kursa dziki trzeba wybić na puł kraju i po problemie

Marko

Naucz się dobrze pisać

Krystian

Co z tego jak 20ich w paszy wpadnie i wirus gotowy .. Co do dzików leży pełno ich już . …

Krystian

Much ***;(