Kolejna odsłona kursu Spartan w 15 GBZ

0
fot. 15 GBZ

Bezpieczne i skuteczne posługiwanie się bronią w działaniach taktycznych – tego uczyli się Zawiszacy podczas kolejnej odsłony kursu.

Żołnierze 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej (15GBZ), a dokładnie Szwoleżerowie z 1 batalionu zmechanizowanego zmierzyli się z kolejną odsłoną autorskiego kursu Spartan. W brygadzie już od listopada 2018r. żołnierze zdobywają nowe umiejętności i wyrabiają cenne nawyki w bezpiecznym, a przede wszystkim skutecznym posługiwaniu się bronią długą w działaniach taktycznych. Ponadto doskonalą swoje umiejętności jej wykorzystania w dynamicznych sytuacjach taktycznych.

Podczas kursu żołnierze uczą się m.in. jak stworzyć dystans potrzebny do skutecznego użycia broni strzeleckiej, wykonać w bezpieczny sposób manualne czynności związane z użytkowaniem broni palnej, zastosować w praktyce zasady bezpieczeństwa i sposoby prezentacji broni w czasie działań taktycznych. Dodatkowo kursanci poznają również najnowsze koncepcje form treningowych z walki wręcz i walki bronią w aspekcie rozwijania umiejętności taktycznych.

fot. 15 GBZ

Pięciodniowy kurs rozpoczyna się częścią teoretyczną – instruktorzy omawiają i pokazują podstawowe zasady bezpieczeństwa w zakresie posługiwania się bronią. Następnie rozpoczyna się część praktyczna i to ona stanowi główny trzon całego kursu. Żołnierze przechodzą intensywny trening manualny na broni. Już nie teoretycznie, a praktycznie szkolą się z posługiwania się bronią, a także wykonują rzut granatem w działaniach bojowych.

Instruktorzy skupiają się na tym, aby wpoić i nauczyć szkolonych prawidłowych reakcji na ostrzał RPG czy poruszania się pomiędzy zasłonami. Kolejnym ważnym elementem jest trening strzelecki z wykorzystaniem broni AirSoft Gun (ASG – repliki broni), a także walka w ciasnych pomieszczeniach, czyli Close Quarter Battle (CQB) polegająca na nauce poruszania się z bronią i pracy w grupie. Kulminacyjnym punktem szkolenia jest trening strzelecki w warunkach ograniczonej widoczności oraz walka w „mieście” w warunkach ograniczonej widoczności (nocą).

Ostatnim, podsumowującym etapem kursu jest egzaminem praktyczny, podczas którego są sprawdzane i weryfikowane umiejętności nabyte w czasie kursu.

(Źródło: 15 GBZ, tekst: por. Małgorzata Misiukiewicz, zdjęcia: szer. Aneta Lewoń)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze