Kierowco zwolnij! Przekroczenie prędkości przyczyną setek wypadków na Warmii i Mazurach

0

W 2015 roku na drogach naszego regionu doszło do 1535 wypadków drogowych, w wyniku których 140 osób poniosło śmierć a 1869 zostało rannych. W  ubiegłym roku podobnie jak w latach ubiegłych główną przyczyną wypadków drogowych z winy kierujących było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu.  Z tej przyczyny doszło w regionie do 482 wypadków, 54 osób straciło życie a 639 odniosło obrażenia ciała. Tyle suche fakty…

Blisko pół tysiąca wypadków mogłoby się nie wydarzyć, gdyby kierowcy zdawali sobie sprawę z tego jak bardzo niebezpieczne mogą być przekroczenia dopuszczalnej prędkości.

Prędkość okiem policjantów ruchu drogowego.

Każdy z kierowców widział policjanta z laserem, niektórzy mieli wątpliwą przyjemność zagrać główną rolę w filmie z policyjnego videorejestratora. Policjanci prowadzą działania by ukrócić zapędy kierowców mających „ ciężką nogę”, a kierowcy tłumaczą się podobnie: „ śpieszę się”.  Niestety pośpiech nie usprawiedliwia łamania przepisów. Dziś funkcjonariusze sprawdzają  jak w praktyce wygląda sytuacja na krajowej 16-tce.

1p

Droga K- 16. Niebezpieczny  punkt

Droga nr 16  jest najdłuższą drogą krajową biegnącą przez województwo warmińsko- mazurskie. Stanowi ona swoistego rodzaju „ kręgosłup” sieci drogowej w naszym regionie. Co oczywiste-natężenie ruchu jest duże, a tam gdzie natężenie ruchu wzrasta, wzrasta także ryzyko wypadku. W 2015 roku na krajowej 16-tce doszło do 95 wypadków drogowych w których śmierć poniosło 15 osób, a 142 zostało rannych. Z analizy policyjnych statystyk wynika też, że na tej drodze znajduje się niebezpieczny punkt. W 2015 roku w ujęciu statystycznym między Łęgajnami a Barczewem zdiagnozowano występowanie większej ilości zdarzeń w tym wypadków drogowych niż na innych odcinkach dróg regionu. W 2015 roku na tym krótkim odcinku doszło do 7 wypadków drogowych, w których 1 osoba poniosła śmierć, 6 zostało rannych. Odnotowano także 29 kolizji drogowych. Głównymi przyczynami tych zdarzeń były: nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu oraz niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami.Często kluczową rolę odegrała  w tych zdarzeniach prędkość.

Kwiecień 2015, kwiecień 2016

W 2015 roku na warmińsko- mazurskich drogach było bezpieczniej niż rok wcześniej. Pierwszy kwartał tego roku utrzymał tę pozytywną tendencję.  Mimo, że od początku 2016 roku w regionie doszło do mniejszej liczby wypadków niż w 2015, to  niestety kwiecień wyróżnia się. Porównując co zdarzyło się w okresie od 1 do 20 kwietnia bieżącego i ubiegłego roku widać, że wzrosła liczba wypadków.

Kierowco! Zwolnij

– Bagatelizowanie ograniczeń prędkości ma często bardzo tragiczne skutki- mówi mł. insp. Robert Zalewski Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie- apel pozostaje niezmienny: Lepiej dojechać kilka, kilkanaście minut później, niż nie dojechać wcale.

2p

KWP Olsztyn

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze