10 lutego 2023 r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. św. Jana Pawła II w Giżycku odbył się Karnawałowy Turniej Szachowy.

Do zawodów zgłosiło się 12 uczestników z Giżycka i Olecka. Przy szachownicy zmierzyli się uczniowie w różnym wieku – przedszkolnym, szkolnym i licealnym. Turniej rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund z czasem 10 minut dla każdego zawodnika.

System szwajcarski polega na kojarzeniu w kolejnych rundach par zawodników według ilości zdobytych punktów, czyli w kolejnych rundach kojarzeni są szachiści ze zbliżoną uzyskaną liczbą punktów.

Sędzią głównym był p. Krzysztof Konewko, a gościem honorowym był mistrz szachowy p. Henryk Gudojć. Na koniec turnieju rozdano puchary, dyplomy oraz drobne upominki ufundowane przez Radę Rodziców przy SP 1, GCK oraz Urząd Miasta Giżycko – Biuro Promocji. Z naszej szkoły najwyżej sklasyfikowany został Kacper Ejsmont, uczeń klasy 8c zajmując 4 miejsce w turnieju.

Dla części szachistów był to pierwszy poważny turniej szachowy w jakim brali udział. Zasady turniejow, dla niektórych były zaskoczeniem z kilku względów: zmierzenie się z grą na czas, regułą ’dotkniętej figury’, czy zrozumieniem, że czasami jeden błąd bywa kluczowy w partii i decyduje o wyniku. Tym samym była to lekcja zarówno rozwagi jak i pokory. Warto wspomnieć, że szachy uczą cierpliwości, rozwijają logiczne myślenie i są świetną formą spędzania wolnego czasu.

Dziękujemy wszystkim zawodnikom. Gratulujemy osiągniętych wyników i zachęcamy do podnoszenia poziomu królewskiej gry.

Dyrekcja SP 1 i Jolanta Cichocka – nauczycielka matematyki

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze