Kanał Szymoński, Węgorzewski i rzeka Węgorapa oficjalnie oddane wodniakom

12
fot. Wody Polskie

Jesteśmy coraz bliżej finału dużych inwestycji na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich! 10 sierpnia do dyspozycji wodniaków oddaliśmy kolejne wyremontowane drogi wodne: Kanał Szymoński, Kanał Węgorzewski i rzekę Węgorapę. Dzięki prowadzonej rewitalizacji zwiększamy bezpieczeństwo i komfort użytkowników mazurskich szlaków wodnych. Jeszcze przed końcem roku zakończymy modernizację stopnia wodnego w Karwiku, śluzy Guzianka I oraz Kanału Łuczańskiego w Giżycku – poinformowało Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. 

Kanał Szymoński

Niespełna 2,5 km Kanał Szymoński łączy Jezioro Szymon z Jeziorem Szymoneckim stanowiącym zatokę Jeziora Jagodne. Jest najdłuższym Kanałem na szlaku od Mikołajek do Giżycka. Został przebudowany i umocniony na całej swojej długości. W ramach prac remontowych przeprowadzono rozbiórkę istniejącego i wykonano nowe ubezpieczenie obydwu brzegów kanału, odtworzono istniejące ubezpieczenie wejść do kanału od strony jeziora Szymon i jeziora Szymoneckiego oraz poprawiono drożność kanału dla lepszego wykorzystania do celów żeglugowych. Wyremontowano stanowiska cumownicze dla statków administratora wody i jednostek pasażerskich oraz zadbano o migrację zwierząt budując przejścia (brody).

Koszt przeprowadzonych prac remontowych wyniósł blisko 33,5 mln zł.

Kanał Węgorzewski i Rzeka Węgorapa

Kanał Węgorzewski jest kanałem żeglownym na szlaku głównym Pisz – Węgorzewo w systemie Wielkich Jezior Mazurskich. Jego długość to niespełna kilometr (920 m). Prace polegały na rozbiórce zniszczonych umocnień brzegowych i wykonaniu nowego na całej długości kanału. Oczyszczone i udrożnione zostało także jego koryto do głębokości 1,6 m. Remont Kanału Węgorzewskiego miał na celu przywrócenie mu odpowiednich parametrów technicznych, niezbędnych głębokości nawigacyjnych oraz zapewnienia drożności kanału.

Koszt inwestycji to ponad 29 mln zł.

Prace remontowe przeprowadzono także na rzece Węgorapie, która jest rzeką żeglowną stanowiącą częścią szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Remont objął wykonanie zniszczonego już umocnienia brzegowego, a także odbudowana została kamienna kierownica (główka wejściowa na lewym brzegu rzeki Węgorapy z jeziora Mamry) i istniejący narzut kamienny. Celem inwestycji jest zabezpieczenie brzegów rzeki Węgorapy przed rozmywaniem spowodowanym zarówno przez naturalne procesy powodujące erozję brzegu, ale także jednostki pływające.

Prace remontowe zakończyły się wiosną tego roku a ich koszt wyniósł ponad 29 mln zł.

Na Mazurach nie było tak dużych inwestycji od czasów II wojny światowej. Mazury jak tlen potrzebują inwestycji, które zwiększają atrakacyjność regionu, dają miejsca pracy i zwiększają bezpieczeństwo użytkowników dróg wodnych – powiedział Norbert Maliszewski Szef Rządowego Centrum Analiz

Wody Polskie z sukcesem zakończyły kolejne inwestycje. Ten duży projekt realizujemy razem ze Stowarzyszeniem Wielkie Jeziora Mazurskie 2020, przy udziale środków unijnych. Zakończyliśmy już remonty kilku mazurskich kanałów i budowę śluzy Guzianka II. Aktualnie trwają prace na stopniu Karwik Kanale Łuczańskim i śluzie Guzianka I, które skończymy jeszcze w tym roku. Dziękujemy samorządowi województwa warmińsko-mazurskiego za dobrą współpracę – zaznaczył Krzysztof Woś Prezes PGW Wody Polskie.

Rozmawiamy o realizacji kolejnych inwestycji w ramach środków europejskich. Mam nadzieję, że będą sprawnie realizowane, jak te dotychczas. Dobra współpraca Wód Polskich, rządu i samorządu pozwala zmieniać oblicze Mazur – podkreślił Piotr Jakubowski Prezes Stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie 2020

Inwestycje na mazurskich szlakach żeglugowych są niezbędne ze względu na silną degradację i zły stan techniczny ubezpieczeń brzegowych kanałów łączących jeziora oraz fragmentów nabrzeży jezior służących obsłudze ruchu żeglugowego. Ograniczona była też drożność niektórych odcinków kanałów i jezior spowodowanych złym stanem technicznym urządzeń i budowli inżynierskich (śluzy, mostów, kładek itp.). Dlatego Wody Polskie sukcesywnie prowadzą remonty na szlakach Wielkich Jezior Mazurskich, aby podnieść komfort żeglowania a przede wszystkim zwiększyć bezpieczeństwo wodniaków.

Do tej pory oddano wodniakom do użytku Kanał Grunwaldzki, Tałcki, Piękna Góra i Mioduński. Wybudowana została śluza Guzianka II. Tylko od kwietnia do lipca tę śluzę obsługiwano już 2772 razy, prześluzowano łącznie 9374 łodzi i kajaków oraz 485 statków. W tym roku śluza ta jest intensywnie eksploatowana z uwagi na remont sąsiedniej Guzianki I. A oprócz modernizacji śluzy Guzianki I aktualnie trwają prace remontowe śluzy i jazu w Karwiku oraz Kanału Łuczańskiego.

Niestety tegoroczny sezon żeglugowy na Mazurach, z powodu prowadzonych prac remontowych, związany jest z niedogodnościami. Zwróćmy jednak uwagę, że już najbliższy sezon żeglugowy z pewnością będzie bardziej przystępny żeglarzom, ponieważ to jeszcze w tym roku kalendarzowym zakończymy remonty na mazurskich drogach wodnych.

Tegoroczna jesień dla Wód Polskich będzie szczególnie intensywna z uwagi na zakończenie większości mazurskich projektów. Jeszcze w tym rok kalendarzowym oddane zostaną do użytku Śluza i Jaz Karwik na Kanale Jeglińskim, śluza Guzianka I w Rucianem – Nidzie, a także Kanał Łuczański w Giżycku. Zakończą się również prace budowlane zaplecza technicznego PGW WP do obsługi szlaków żeglugowych w Giżycku i Mikołajkach. Bieżący rok dla żeglarzy i turystów był szczególnie utrudniony z uwagi na wyłączenie niektórych szlaków z użytkowania. Alternatywa w tym sezonie były szlaki boczne, które były intensywnie eksploatowane przez turystów.

Mamy nadzieję, że dzięki działaniom Wód Polskich i beneficjentom zaangażowanym w realizację projektu przyszły sezon żeglugowy będzie przede wszystkim bezpieczniejszy i przyciągnie znacznie większą liczbę turystów, którzy będą odpoczywać na mazurskich wodach. Dążymy do tego, aby polskie szlaki żeglugowe można było postawić na równi ze szlakami światowymi – przekazuje Zespół Komunikacji i Edukacji Wodnej RZGW w Białymstoku

Niebawem Wody Polskie będą przygotowywać się do wdrożenia od lat wyczekiwanej przez mazurskich żeglarzy Pętli Mazurskiej. Jeszcze w tym roku zaplanowano spotkanie z ekspertami z dziedziny nauk technicznych, gdzie będą prowadzone szczegółowe rozważania odnośnie wdrożeniu ogromnego projektu, który będzie stanowił oddźwięk w skali krajowej a nawet i europejskiej. Z pewnością to przyczyni się do wzmożenia ruchu turystycznego na mazurskich wodach. Pętla Mazurska jest szansą na rozwój pod względem turystycznym i zarazem ekonomicznym regionu. To także stworzenie możliwości rozwoju przedsiębiorstw trudniących się obsługą turystów.

(Zespół Komunikacji i Edukacji Wodnej RZGW w Białymstoku)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

12 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
darożyj_inżynier_

To ja się pytam, kiedy poszerzą most na Kanale Szymońskim tak, aby mogły minąć się dwa samochody jadące do i z Szymonki? Bo jak robili remont, to zwęzili jezdnię, postawili ograniczenia do 30 km/h i zamontowali lustra po obu stronach (dla ułatwienia przejazdu). A dla „turystów” poszerzono chodnik obok jezdni. To dobre. Bareja by tego nie wymyślił, he he he …

nou_nou_nou_nou_nou_nou_nou_nou_ders_nou_limit

Po co komu szeroka jezdnia. Szeroki chodnik na miarę naszych czasów to jest to!

Turysta

A kiedy poszerzą most na kanale szymońskim tak, aby mogły minąć się dwa samochody jadące do i z Szymonki? I po co komu taki szeroki chodnik na tym moście???

Wieslaw

Tak trzymać. Wreszcie. Trzymam kciuki za nową Mazurską Pętle. Większy pożytek z nowej pętli niż z przekopu mierzei

Wes

Betonujcie,betonujcie,mazury stracily juz dawno swoj irok wiec troche betonu juz im nie zaszkodzi

Wieslaw

A co miały się brzegi zawalić?