29 maja już po raz szósty będziemy obchodzić Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa.

Wojskowe Kluby HDK organizują z tej okazji ogólnopolską kampanię pod hasłem:
„W BOJU I POTRZEBIE KRWI NIE SZCZĘDZĄC …” Akcje honorowego krwiodawstwa mają na celu złożenie hołdu wszystkim kobietom i mężczyznom, którzy uczestniczyli, uczestniczą i będą uczestniczyć w operacjach pokojowych ONZ i działaniach poza granicami Polski, oraz aby uczcić pamięć tych, którzy w sprawie pokoju oddali życie. Poprzez tę akcję pragniemy wpłynąć na świadomość Polaków o potrzebie wsparcia oraz szacunku szczególnie dla rannych i poszkodowanych weteranów.

Pomysłodawcami i koordynatorami Wojskowej Kampanii Krwiodawstwa są żołnierze zawodowi z całkiem różnych stron Polski, prezesi Klubów HDK PCK, którzy postanowili zamienić swoje zwykłe akcje w coś ogólnopolskiego wpływającego bardziej na świadomość polaków. Są nimi: st. chor. Sebastian JASZAK z 9 Brygady Kawalerii Pancernej w Braniewie, st. sierż. Grzegorz SKAKOWSKI z 1 batalionu strzelców podhalańskich z Rzeszowa oraz plut. Robert KOWALEWSKI z Centrum Łączności i Informatyki w Zegrzu, prezes najpotężniejszego Klubu HDK w Polsce – Klubu HDK PCK Legion, który po zapoznaniu się z pomysłem kolegów napisał plan kampanii oraz stworzył wszelkie potrzebne grafiki tj. plakat i okazjonalny certyfikat.

Kampania uzyskała Honorowych Patronów, który postanowili wesprzeć nas. Są nimi:
Przewodniczący Krajowej Rady HDK PCK – Sławomir Kaczyński wraz z Radą

Marszałek Warmii i Mazur – Gustaw Marek Brzezin

Burmistrz Miasta Giżycko –  Wojciech Karol Iwaszkiewicz

Cykl akcji rozpoczął się według planu z początkiem maja, pierwszą z zaplanowanych akcji zorganizował Wojskowy Klub HDK PCK przy 9 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Braniewie Ponadto akcje odbyły się w Oławie, Gdyni oraz dwie w Zegrzu
i Białobrzegach. Na chwilę obecną łącznie w pięciu akcjach oddano 163jednostki tj. 73,350 ml krwi.

Dotychczas w kampanię „W boju i potrzebie krwi nie szczędząc …” zaangażowało się kilkadziesiąt klubów i instytucji. Nie tylko wojskowych. W okresie trwania kampanii zostanie przeprowadzonych ponad 40 akcji krwiodawstwa w różnych miejscowościach. Przedsięwzięcia związane z kampanią odbędą się w wielu garnizonach, a centralne uroczystości w tym roku zostaną zorganizowane  w Giżycku.

Główna część kampanii to cykl akcji w tygodniu poprzedzającym Dzień Weterana, które odbędą się w ośmiu oddziałach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
w Olsztynie oraz podczas centralnych obchodów w Giżycku w dniach 27-28 maja . Największe natężenie akcji poza województwem mazurskim planowane jest również od 22 do 27 maja przeprowadzone przez Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i Klub HDK PCK Legion.

Akcji krwiodawstwa w Giżycku towarzyszyć będzie specjalna wystawa nawiązująca tytułem do hasła kampanii. Wystawa przedstawia sylwetki 10-ciu weteranów – krwiodawców, którzy oprócz służby poza granicami państwa oddają honorowo krew, często będąc liderami wśród znajomych, żołnierzy czy nawet społeczności w swoim regionie, kierując Wojskowymi Klubami HDK oraz angażując się w działalność społeczną.

Do akcji dołączyły i wciąż dołączają w głównej mierze kluby i jednostki wojskowe gdzie kluby nie działają, ale też kluby HDK innych służb mundurowych, Jednostki Strzeleckie i cywilne Kluby HDK. Nie sposób wymienić wszystkie lokalizacje, ale akcje są zaplanowane między innymi w Radomiu, Szczecinie, Wrocławiu, Bartoszycach, Sandomierzu, Przemyślu czy Chojnicach i Stargardzie. Kampanię zakończą akcje w Rzeszowie i Międzyrzeczu 12 czerwca.

Wszyscy uczestnicy kampanii otrzymają dedykowane certyfikaty potwierdzające udział w akcji oraz okolicznościową pieczątkę wbijaną do legitymacji honorowego dawcy krwi a dzięki Dowództwu Garnizonu Warszawa przekazywać będziemy dodatkowo pierwszą publikację dotyczącą działalności Wojskowych Klubów HDK w Polsce. Wsparcie otrzymaliśmy także od „Mediów Wojskowych”, POLSKA ZBROJNA opisała nas w „Dzienniku Weterana”, którzy trafi w ponad 15000 egzemplarzy do jednostek i instytucji wojskowych oraz wraz ze SPECJAL OPS podsumują nasze działania w wydania papierowych w najbliższym czasie co pozwoli nam dotrzeć do kolejnych odbiorców by w przyszłym roku Kampania nabrała jeszcze większego rozmachu.

Organizatorzy liczą na sukces przedsięwzięcia i zaplanowali także inne działania. Dla uczestników przewidziany jest konkurs z nagrodami, które będzie można zdobyć przez cały czas trwania akcji. Właśnie zakończył się pierwszy z 6 etapów. Nagrody za wykonanie zadania trafiły do autorów najciekawszych pomysłów.

W przyszłości pomysłodawcy projektu chcą, aby akcja stała się cykliczna, oczekują też zacieśnienia współpracy i poszerzenia działań wojskowych klubów HDK działających w jednostkach i instytucjach resortu obrony narodowej.

Link do wydarzena na FB: https://web.facebook.com/events/653843738159216/?_rdc=1&_rdr

 

                                                                                                         Oktawia Skakowska

                                                                                                          Robert Kowalewski

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze