Już niedługo bezpłatne projekty domów 120, 150 i 180 m2

0

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) zakończył przyjmowanie zgłoszeń w konkursie na projekty domów 120, 150 i 180 m2. Projektanci mieli czas na składanie prac konkursowych do 31 lipca br. Ocena zgłoszonych prac potrwa do 5 września br. Konkurs został ogłoszony z inicjatywy ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy.

„To już trzeci ogłoszony przez GUNB konkurs, dzięki któremu Polacy będą mogli skorzystać z bezpłatnych projektów domów. Mogą już wybierać z 83 projektów domów do 70 m2, w tym rekreacyjnych. Dzięki naszemu najnowszemu konkursowi, jeszcze w tym roku będą mogli pobrać bezpłatnie projekty większych budynków – o powierzchni 120, 150 i 180 m2. W naszym kraju to właśnie domów o powierzchni ponad 70 m2 buduje się najwięcej” – mówi minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

„Przypominam też o naszym zakończonym już konkursie na koncepcję architektoniczną wielorodzinnego budynku mieszkalnego o obniżonej energochłonności. Nagrodzone pracownie w najbliższym czasie przygotują dokumentację projektową, w oparciu o zwycięską pracę konkursową. Już pod koniec roku projekty zasilą bazę projektów, z których gminy będą mogły bezpłatnie korzystać. Możliwie jak najbardziej ułatwiamy samorządom włączanie się w budownictwo społeczne. Nie tylko zachęcamy i przeznaczamy rekordowe środki – z puli na 2023 r. przekazaliśmy do JST już 1,345 mld zł, ale zapewniamy też bezpłatne projekty w celu szybszego rozpoczęcia inwestycji i zwiększenia liczby mieszkań w gminie” – podkreśla szef MRiT.

„Dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu za zgłoszenie swoich prac. Liczba zgłoszeń, która przekroczyła 80, jest nie tylko bardzo dobrym wynikiem, ale dla mnie osobiście jest też bardzo budująca. Pokazuje zaangażowanie ze strony architektów oraz słuszność inicjatyw takich jak ten konkurs. Doceniam też aktywne uczestnictwo w konkursie. Już na etapie pytań o szczegóły i wytyczne, które do nas wpływały, uczestnicy pokazali, jak bardzo zależało im na stworzeniu jak najlepszych projektów” – mówi Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Konkurs po raz trzeci

To już trzeci konkurs tego typu zorganizowany z inicjatywy Ministra Rozwoju i Technologii Waldemara Budy, a przeprowadzany przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Celem konkursu jest wybór najlepszych projektów do publikacji na stronie gunb.gov.pl. Gotowe, bezpłatne projekty zostaną udostępnione jeszcze w tym roku.

Pierwszy konkurs dotyczył projektów architektoniczno-budowlanych domów o powierzchni do 70 m2. Drugi, projektów koncepcyjnych domów rekreacyjnych.

W efekcie, od lipca 2022 r. na stronie GUNB można znaleźć 72 bezpłatne projekty domów do 70 m2. i 11 projektów domów rekreacyjnych. Projekty cieszą się ogromnym zainteresowaniem – pobrano je już blisko 57 tys. razy.

Po rozstrzygnięciu obecnego konkursu katalog poszerzy się o projekty domów o powierzchni 120, 150 i 180 m2.

(MRiT)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze