Już jutro święto pączków i faworków czyli Tłusty czwartek

2
Reklama

Tłusty czwartek to ostatni czwartek przed Środą Popielcową, otwierający ostatni tydzień karnawału. Ponieważ jego data zależy od daty Wielkanocy jest to święto ruchome. To dzień, w którym nie liczy się kalorii. Pączki są wręcz obowiązkowe, jeżeli w tym dniu nie zje się przynajmniej jednego w dalszym życiu nie ma co liczyć na powodzenie.

 Tradycje tłustego czwartku wywodzą się ze starożytności,  w Polsce tłusty czwartek zaczęto obchodzić około XVII wieku. Ówczesne pączki bardzo różniły się od tych dzisiejszych i chociaż pewnie ciężko w to uwierzyć, były jeszcze cięższe i słodsze! Mniej więcej dopiero w XVIII wieku pączki zaczęły upodabniać się do tych  którymi obecnie się objadamy, wszystko za sprawą wykorzystania innego rodzaju ciasta. Dzięki nowej recepturze pączek stał się bardziej lekki i delikatniejszy w smaku. Zazwyczaj pączki były nadziewane konfiturami, ale istniały również wersje tego smakołyku z alkoholem w środku. Dziś za najlepsze uważa się pączki  z konfiturą z róży.

W tłusty czwartek przeciętny Polak zjada 2,5 pączka, należy jednak na uważać ponieważ tak niewinna kulka ciasta zawiera aż 300 kcal. Tak więc jeżeli ktoś jest na diecie to powinien ograniczyć się do jednej sztuki, bo to jeszcze nie grzech. I chociaż najlepsze są te zrobione własnoręcznie w domu, to obecnie najczęściej pączki kupujemy w cukierniach i sklepach spożywczych. Idealny pączek jest lekko zapadnięty i posiada delikatną obwódkę, która świadczy o tym, że był on smażony na świeżym tłuszczu.

W której cukierni w Giżycku są najsmaczniejsze pączki? Gdzie można kupić najlepsze słodycze? Komentujcie! Proponujcie!

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Zuzanna
Zuzanna
3 lutego 2016 16:10

Mistrza Jana:) pączki pyszne i nie tluste:)

Graz
Graz
odpowiedział na komentarz  Zuzanna
3 lutego 2016 16:22

Lepsze są w cukierni u Adama