Jesień na drogach. Porady giżyckich policjantów ruchu drogowego

0

Jesień to trudny okres dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Wcześniej zapadający zmrok, poranne mgły i przymrozki nie ułatwiają życia zmotoryzowanym. W tym czasie częściej dochodzi do wypadków i kolizji z udziałem pieszych. Warto zastosować się do kilku porad, które policjanci z Referatu Ruchu Drogowego KPP w Giżycku przygotowali dla uczestników ruchu drogowego.

 • Zaplanuj wymianę opon na zimowe. Mimo braku przepisu nakazującego korzystanie z opon zimowych weź pod uwagę niebezpieczeństwa wynikające z jazdy przy niskich temperaturach powietrza na oponach letnich. Opona letnia w niskich temperaturach drastycznie obniża swoją przyczepność, nawet na suchej nawierzchni, co znacznie zwiększa ryzyko nieprzewidzianego poślizgu.
 • Zmień styl jazdy z agresywnego na bardziej defensywny – ukierunkowany na bezpieczeństwo.
 • Podczas jazdy pamiętaj, że odległość od poprzedzającego pojazdu musi być większa niż zazwyczaj w warunkach letnich – na śliskiej nawierzchni wyhamowanie pojazdu odbywa się na znacznie dłuższej drodze.
 • Jedź zgodnie z przepisami. Utrzymuj koncentrację na tym, co dzieje się wokół pojazdu, kontroluj, z jaką prędkością jedziesz, dostrzegaj znaki drogowe.
 • W przypadku jazdy w gęstej mgle możesz włączyć tylne światła przeciwmgłowe, ale tylko wtedy kiedy widoczność jest ograniczona na odległość mniejszą niż 50 m. Jak tylko przejrzystość powietrza poprawi się – nie zapomnij wyłączyć tych świateł.
 • Odwiedzając stację benzynową, sprawdź ciśnienie powietrza w oponach swojego pojazdu – ma to ogromny wpływ na drogę hamowania, zdolność opony do odprowadzania wody i ogólną stabilność pojazdu w zakręcie.
 • Nie zapomnij skontrolować co jakiś czas ciśnienie w kole zapasowym. Pomoże to uniknąć bardzo kłopotliwej sytuacji w razie awarii ogumienia.
 • Sprawdź poziom płynu w zbiorniczku spryskiwacza. Utrzymuj go na takim poziomie, żeby nie zaskoczył Cię jego brak w najmniej oczekiwanym momencie.
 • Zadbaj o czystość również wewnętrznej strony szyb samochodu – czyste szyby mają znacznie mniejszą tendencję do pokrywania się parą.
 • Kontroluj stan oświetlenia zewnętrznego swojego samochodu – zawsze miej w pogotowiu zapasowe żarówki. Zadbaj również o prawidłowe ustawienie reflektorów, by zwiększyć pole widzenia, a nie oślepiać innych. W tym okresie w ramach kampanii „Twoje Światła – Nasze Bezpieczeństwo” w dniach 21.10, 28.10, 18.11, 09.12. 2023 r. na wybranych stacjach kontroli pojazdów kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w samochodach.
 • Podczas awaryjnego postoju na autostradzie lub drodze ekspresowej pamiętaj o światłach awaryjnych i o obowiązku ustawienia trójkąta ostrzegawczego w odległości 100 m za pojazdem.
 • Będąc pieszym, poruszaj się lewą stroną drogi – będziesz widział zawczasu czy kierowca nadjeżdżającego pojazdu zauważył Cię i dostosował tor jazdy do Twojej obecności na drodze.
 • Kiedy jako pieszy korzystasz z drogi po zmierzchu, zawsze używaj elementów odblaskowych, niezależnie od tego, czy jest to wymagane przepisami, czy nie. Dzięki odblaskom kierowca może zobaczyć Cię już z odległości 130 – 150m, co ma ogromny wpływ na Twoje bezpieczeństwo. Kiedy masz na sobie ciemne ubranie – bierz pod uwagę słabą dostrzegalność takiej osoby przez kierującego.

(KPP Giżycko) 

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze