Oświetlenie LED pełni wiele różnego rodzaju funkcji – od typowo użytkowych po ozdobne. Szczególnie z tą drugą rolą związane są kurtyny świetlne LED. W jaki sposób wybrać tego typu element? Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Oświetlenie w formie kurtyny to ułożone w określony wzór lampy LED, które montuje się na wybranej przez siebie wysokości. Przypominają trochę zwisające sople. Kurtyny świetlne stosowane są zarówno ze względu na określone okoliczności czy wydarzenia, jak i na stałe – ozdabiając określone pomieszczenie czy element.

Gdzie najczęściej możesz spotkać i stosować takie oświetlenie?

Kurtyny świetlne LED – jak podkreślaliśmy – stosowane są głównie w celu ozdabiania określonego elementu wyposażenia domu, mieszkania lub innego budynku. W zależności od typu – możesz wykorzystać je wewnątrz lub na zewnątrz. Niektóre kurtyny stosuje się nie tylko prywatnie. Mogą być świetną ozdobą salonu sukien ślubnych, wystawy świątecznej w sklepie z zabawkami czy innej działalności, wymagającej ciekawego i niestandardowego oświetlenia. Wykorzystywane są również przez zawodowych konferansjerów i DJów w ozdobieniu swojego miejsca pracy.

Jeżeli chodzi natomiast o zastosowanie prywatne, to niejedną kurtynę świetlną LED zauważysz zwłaszcza w okresie Bożego Narodzenia, gdy właściciele ozdabiają swoje balkony lub domy mieszkalne. Zdarza się też, że te instalowane są na stałe, wewnątrz budynku mieszkalnego. Mogą np. przyjmować formę „świetlnego wodospadu” czyli elementu dekoracyjnego w salonie czy kuchni.

W jaki sposób znaleźć odpowiednią kurtynę świetlną LED?

Przede wszystkim zwróć uwagę, czy wybrany przez Ciebie element świetlny przeznaczony jest do stosowania wewnątrz czy na zewnątrz. Kurtyny zewnętrzne mają bardziej szczelną izolację i wytrzymują różną temperaturę powietrza. Nie zniszczą się więc, jeżeli spadnie na nie deszcz, śnieg lub na dworze zapanuje mróz.

Druga sprawa to kolorystyka. Dobierz ją do zapotrzebowania. Jeżeli chcesz, aby kurtyna podkreślała eksponowany element i była całoroczną ozdobą, to zdecydowanie lepiej sprawdzi się wersja monokolorystyczna (np. niebieska lub żółta). Z kolei świąteczne ozdoby powinny być bardzo kolorowe i pstrokate – tu idealnym rozwiązaniem będzie zastosowanie świateł w formacie RGB.

Zwróć uwagę na liczbę świateł i ich moc!

Pamiętaj, że możesz znaleźć różne kurtyny. Na przewodzie niektórych zainstalowanych jest wiele świateł, z kolei inny posiadają tylko kilka pojedynczych lampek. Tak naprawdę wszystko zależy od Twojego gustu i ostatecznego zamysłu na oświetlenie danego miejsca. Poza tym znajdź taką, która ma odpowiednią moc – w przypadku, gdy chcesz mocniejszego światła to warto pomyśleć o kurtynach mających ponad 500W. Jeżeli z kolei wystarczy Ci subtelne oświetlenie, nie musisz tak bardzo skupiać się na tym parametrze.

Sprawdź pełną ofertę oświetlenia LED w sklepie ELED.pl

artykuł partnerski 

 

 

 

 

 

 

 

Reklama