Położone w województwie warmińsko-mazurskim Giżycko nie jest może zagłębiem nowych miejsc pracy, jednakże nawet tu z jej znalezieniem nie powinno być dużych problemów. Mimo relatywnie wysokiego bezrobocia giżycki rynek pracy ma oferty niemal dla wszystkich. Jak znaleźć pracę w Giżycku? Zobacz nasze porady.

Jak szukać pracy w Giżycku?

Z technicznego punktu widzenia szukanie pracy w Giżycku nie różni się od poszukiwania jej w innych regionach kraju. Co musisz zrobić?

– Sprawdź oferty i ogłoszenia o pracę na ogólnopolskich portalach dla pracowników – nie ograniczaj się tylko do bliskiego rejonu zamieszkania – w niektórych zawodach można pracować zdalnie.

– Zarejestruj się na portalu rekrutacyjnym – jeśli tylko jesteś specjalistą w jakiejś dziedzinie, nie będziesz szukać pracy – to praca będzie szukała ciebie.

– Przeglądaj prasę lokalną – w dzisiejszych czasach to mniej popularny sposób i często pomijany przy intensywnych poszukiwaniach. To błąd – w miejscowej prasie ogłaszają się lokalni przedsiębiorcy, tak najłatwiej znaleźć zatrudnienie blisko domu.

– Rozmawiaj z ludźmi – o tym, że szukasz pracy, powinna wiedzieć cała twoja rodzina i wszyscy znajomi. Nie wahaj się prosić o rekomendacje i polecenia – oferta może przyjść z najmniej oczekiwanej strony.

– Wykorzystaj siłę mediów społecznościowych – przyłącz się do grup lokalnych i skupiających przedstawicieli twojej branży. Bądź aktywny w dyskusjach, daj się poznać.

Jeśli nie do końca wiesz, co chciałbyś robić, sprawdź, jakich pracowników najbardziej brakuje w Giżycku. Tu o zatrudnienie będzie najłatwiej.

W tych zawodach najszybciej znajdziesz pracę w Giżycku

Kierowca samochodu ciężarowego

Praca w branży spedycyjnej, szczególnie w przypadku trafienia na trasy międzynarodowe, zaliczana jest do lepiej opłacanych, co w rejonie z relatywnie wysokim bezrobociem na pewno nie jest bez znaczenia. Tu wynagrodzenie liczone jest w tysiącach, ale nie złotych, lecz euro. To praca dla osób, które lubią spędzać długie godziny za kierownicą, nie przeraża ich praca w samotności, dobrze czują się za kółkiem i są gotowi na kilkutygodniowe rozłąki z rodziną.

Recepcjonistka, pokojowa

Branża hotelarska i noclegowa szczyt sezonu notuje latem, ale nawet w zimie potrzebni są pracownicy do obsługi hoteli i pensjonatów. Od recepcjonistek wymaga się znajomości języka angielskiego, wysokiej kultury osobistej i sprawnej obsługi komputera, pokojowe muszą umieć szybko i dokładnie sprzątać. Wynagrodzenie w branży hotelarskiej nie należy do najwyższych, ale też nie oznacza to najniższej krajowej. Wynagrodzenia są każdorazowo negocjowane z pracodawcą.

Budowlaniec

W Polsce nie ma chyba miasta, w którym nie trwałaby aktualnie przynajmniej jedna budowa. Nie inaczej jest w Giżycku, które stale się rozrasta i dba o to, by w sezonie móc przyjąć jak najwięcej turystów. W związku z tym w mieście poszukiwani są specjaliści murarze, betoniarze, zbrojarze, cieśle, ślusarze, monterzy rusztowań, dekarze, elektromonterzy. Poszukiwani są także pracowniczy szczebla zarządzającego: brygadziści, inżynierowie i kierownicy budów oraz technicy do obsługi maszyn budowlanych.

Praca w budownictwie nie należy może do najlżejszych, ale zarobki są tu bardzo satysfakcjonujące.

Kucharz i pomoc kuchenna

Sytuacja w gastronomii jest zbliżona do tej w hotelarstwie. Najwięcej pracy jest w sezonie letnim, gdy czynne są wszystkie smażalnie, restauracje, bary, puby i kawiarnie. Jednak o zatrudnienie w tej branży warto zadbać wcześniej, gdy jest najwięcej wakatów. W wakacje jest co prawda więcej ofert pracy, ale i więcej pracowników sezonowych chętnych popracować miesiąc lub dwa, więc o stałe zatrudnienie może być trudniej.

W gastronomii poszukiwani są przede wszystkim kucharze i ci zarabiają najwięcej. Pomocnicy kuchenni niestety muszą liczyć się z niskimi zarobkami. Podobnie niewysokie pensje czekają na kelnerów, ale ich ratują napiwki.

Informatyk

Co prawda fachowcy twierdzą, że taki zawód nie istnieje, ale przyjęło się potocznie nazywać w ten sposób wszystkich, którzy mają do czynienia z systemami komputerowymi bądź programowaniem. Giżycko co prawda nie jest naszym rodzimym centrum komputerowym, jednak tu też potrzebni są fachowcy zaznajomieni z obsługą systemów, baz danych, administrowaniem sieci i programowaniem. Zarobki w branży IT zaliczane są do najwyższych w Polsce, więc niewątpliwe warto wejść na tę ścieżkę kariery. Poszukiwani są zarówno początkujący, jak i osoby z doświadczeniem.

(artykuł partnerski)