Jak rozliczyć PIT-37 przez Internet?

0

Rozliczanie deklaracji podatkowej nie jest trudnym zadaniem dla osób, które muszą rozliczać się z fiskusem. Wszystkie działania związane z formularzem PIT-37 można przeprowadzić za pomocą Internetu. Nie trzeba więc inicjować spotkania z urzędnikami, aby to właśnie tam dostarczyć niezbędne dokumenty. Od tego są pracodawcy, natomiast podatnik zobowiązany jest do złożenia zeznania podatkowego do końca kwietnia, tak aby fiskus mógł je zweryfikować.

Kwestia rozliczania się przez Internet nie należy do skomplikowanych. Zrobić może to każdy, kto posiada w domu komputer i ma on połączenie z Internetem. Rewolucyjną zmianą rządową jest usługa Twój E-PIT, która pozwala na zalogowanie się podatnikowi na swoje konto na portalu podatkowym, gdzie udostępniana jest deklaracja podatkowa wyliczana przez Urząd Skarbowy. Podatnikowi pozostaje ją jedynie zaakceptować lub też wprowadzić w niej jakieś zmiany, zgodnie z posiadaną przez siebie wiedzą. Warto więc przed wysłaniem deklaracji do urzędu dobrze ją sprawdzić, ponieważ w niektórych przypadkach może zawierać błędy.

Rozliczać w ten sposób można PIT 2018, a więc swoje dochody uzyskane w roku 2018. Deklaracja podatkowa pojawia się na koncie zainteresowanego 15 lutego 2019 roku (źródło), a do 30 kwietnia tego samego roku należy ją złożyć przez Internet. Nie trzeba drukować wersji papierowej takiej deklaracji, jest to całkowicie zbędne. Widać, że wystarczy zaledwie kilka sekund operowania myszką, a można skutecznie złożyć swoje zeznanie i mieć pełen spokój na cały rok. Podatnikom pozostanie tylko czekać na ewentualny zwrot podatku. Kwota nadpłaty wyświetli się wszystkim na ekranie monitora. Może to być przykładowo kilkaset złotych.

Jeśli jednak ktoś chce zalogować się na swoim koncie na portalu podatkowym będzie musiał najpierw założyć profil zaufany w swoim banku lub też podać pewne dane z zeszłorocznych zeznań podatkowych. Cały proces również nie zajmuje wiele czasu i można go bardzo wygodnie przejść, zwłaszcza jeśli obok ma się osobę, która już złożyła PIT-37 przez Internet.

Co należy zrobić, aby prawidłowo złożyć deklarację podatkową przez Internet?

Na swoim profilu będzie trzeba zrealizować kilka podstawowych czynności, aby deklaracja podatkowa była złożona w stu procentach poprawnie. Przede wszystkim należy:

  • wprowadzić ewentualne zmiany w rozliczeniach, np. gdy ktoś chce się rozliczyć ze współmałżonkiem,
  • dodać przysługujące podatnikowi ulgi, np. na dziecko,
  • wybrać na jaką organizację przeznaczy się jeden procent podatku,
  • dodać jakieś inne dane, np. darowizny.

Oczywiście może się tak zdarzyć, że deklaracja będzie już kompletna, wtedy pozostanie zaakceptować ją i wysłać do Urzędu Skarbowego. Zajmuje to ledwie kilka sekund. Po zaakceptowaniu zeznania podatkowego, pojawiającego się na profilu podatnika na przygotowanym portalu podatkowym będzie czekało się maksymalnie 45 dni na zwrot podatku. Jeśli jednak ktoś będzie miał zaległości podatkowe względem państwa kwota ta zostanie automatycznie przekazana na ich spłatę.

Czy istnieje inny sposób rozliczenia podatków online?

Twój e-PIT to nie jedyny system umożliwiający rozliczenie podatku drogą internetową. Równie przyjazny sposób rozliczania tegorocznego zeznania PIT umożliwia platforma PITax.pl, która daje możliwość wypełnienia PITu za rok 2018/2019 przeprowadzając podatnika, krok po kroku, przez proces uzupełniania dokumentu podatkowego.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

Autor zdjęcia: blairwang@Flickr. Lic. Creative Commons