Jak dobrać rolety do aranżacji pokoju?

0

Rolety to jedne z najbardziej popularnych osłon okiennych. Są dostępne w wielu eleganckich wariantach, przystępne cenowo, a także łatwe w obsłudze. Jeśli także chcesz się na nie zdecydować, ale nie wiesz, jakie będą idealne do twojego domu, zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami!

Dzięki roletom możemy nie tylko zapewnić sobie większą prywatność, ale również zabezpieczyć wnętrze przed dostępem światła i nadmiernym nagrzewaniem. Rolety wewnętrzne mogą być również elementem dekoracyjnym, gdy dobierzemy je do aranżacji wnętrza. Na co powinniśmy wtedy zwrócić szczególną uwagę?

Przede wszystkim zacznijmy od rodzajów rolet dostępnych u producentów. Są to nie tylko standardowe rolety czy też mini-rolety, ale również nieco inne konstrukcje. Zatem warto zapoznać się z nimi bliżej, aby wybrać taką, która będzie mogła spełnić nasze oczekiwania.

Rodzaje rolet wewnętrznych:

  • rolety standardowe
  • rolety dzień/noc
  • rolety rzymskie

Każda z zaprezentowanych rolet ma taką samą funkcję, niemniej jednak inne wykonanie, co wpływa również na jej wygląd.

Rolety standardowe

Rolety standardowe składają się z materiału nawiniętego na wał, który montowany jest najczęściej na ramie okiennej. Wał z materiałem może być też osłonięty kasetą, która zabezpiecza przed zabrudzeniami. Regulacja odbywa się z użyciem łańcuszka albo sznurka. Roleta może być również wyposażona w prowadnice.

Rolety te mogą mieć materiał jednolity albo we wzory, na przykład w kwiaty. Do wyboru mamy też rolety z materiałem zaciemniającym, który niemalże całkowicie blokuje dostęp światła.

Rolety dzień/noc

Tego rodzaju rolety możemy spotkać coraz częściej. Składają się z tkanin w poziome pasy zaciemniające i transparentne. Dzięki regulacji rolety możemy także regulować ilość wpadającego do wnętrza światła. Także możemy podnieść roletę częściowo lub całościowo w górę.

Rolety dzień/noc także produkuje się w różnych kolorach – w tym przypadku barwę mają pasy zaciemniające. Ze względu na swoją ażurową konstrukcję używane są często także jako zamiennik firanek – świetnie wpisują się we współczesne aranżacje. Rolety te również obsługuje się podobnie jak te standardowe.

Rolety rzymskie

W tym przypadku mamy z kolei do czynienia z roletą składającą się z materiału możliwego do prania – to mniej lub bardziej przezroczysta tkanina, która zasłania okno albo układa się w fale, jeśli jest odsłonięta. Dzięki temu rolety rzymskie także mogą być używane zamiast firanek. Świetnie prezentują się w różnych aranżacjach – także tych tradycyjnych.

Do wyboru mamy wiele różnych materiałów – od klasycznej bieli, poprzez kolory ciepłe takie jak beże i brązy, a skończywszy na materiałach we wzorki, na przykład w drobną łączkę czy w kratkę albo pasy.

Zawsze sprawdzaj próbniki!

Zatem wtedy, gdy zależy nam na udekorowaniu okna, warto pomyśleć o wybraniu rolet dzień/noc albo rolet rzymskich. Gdy jednak zamierzamy i tak powiesić w nich firanki, w takim przypadku wystarczą nam rolety standardowe.

Pozostaje jeszcze kwestia koloru. Wiele firm ma na swoich stronach próbniki, na przykład znajdziemy je pod adresem https://www.odb.com.pl/products/rolety. Warto jednak zobaczyć materiały na żywo, co pozwoli nam na dokładne dopasowanie kolorystyki do wnętrza, na przykład do kolorów ścian, mebli, podłogi, dekoracji. Firma może wypożyczyć nam próbnik, przekazać nam wybrane próbki za darmo albo możemy umówić się z jej przedstawicielem w naszym domu, a wtedy będzie mógł on wykonać także potrzebne pomiary i pomóc w doborze najlepszych produktów.

Zatem jeśli poszukujesz dobrych osłon okiennych, pamiętaj także o tym, że powinny nie tylko zapewniać prywatność i chronić przed światłe, ale mogą być też ozdobą pokoju!

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]