Jak długo po pogrzebie powinny leżeć kwiaty ?

0

Kwiaty to symbol miłości. Ofiarujesz je bliskim, kiedy się rodzą, gdy doświadczają ważnych chwil w swoim życiu oraz wtedy, kiedy odchodzą. Nie ma życia i śmierci bez kwiatów. Z bukietami i wiązankami odprowadzasz na tamten świat bliskich i znajomych. W ten sposób podkreślasz szacunek dla zmarłego, dziękujesz mu, że był i wyrażasz żal i tęsknotę. To wiekowa tradycja i zwyczaj. Jak długo po pogrzebie powinny leżeć kwiaty? Jakie wybrać, by nie popełnić faux-pas? Sprawdź.

Zdjęcie: www.zadora24.pl/wience.html

Jaki kolor kwiatów wybrać na pogrzeb?

Odcienie ciepłe

W Europie ogólnie przyjęte jest, że wybieramy te kwiaty, których gatunek ma żółty kolor. To barwa, której symboliką jest przejście zmarłego do lepszego świata. Nadzieja, że po tamtej stronie zaznał spokoju. Znak, że wyruszył ku słońcu. Żółć podkreśla ciepło i przyjaźń. Kojarzony jest również z melancholią, smutkiem i pożegnaniem. Pomarańczowy oznacza ogień i ciepło. Symbolizuje duszę osoby zmarłej. Czerwony podkreśla miłość i przywiązanie, jakimi darzymy osobę zmarłą. To również smak goryczy po nieodwracalnej stracie ukochanej lub ukochanego. Wskazuje na silną duszę i odwagę zmarłego. Różowy jest oznaką niewinności i przywodzi anioły. One mają wyjść po duszę, która opuściła ziemski padół, by towarzyszyć jej w drodze na drugą stronę.

Odcienie zimne

Fiolet podkreśla, że zmarły ukończył swoje życie. Wyraża godność i ogromny żal po jego stracie. Niebieski to kolor czystości i wiecznego spokoju. Podkreśla niewinność duszy, jej skromność. Biały oznacza, że osoba, którą kochaliśmy odeszła w młodym wieku. To odcień czystości, szacunku, pokory i niewinności.

Jakie kwiaty wybrać dla zmarłego?

Pożegnanie dziecka

To ogromny ból, kiedy żegnamy dziecko. Zaleca się, by kolor kwiatów odpowiadał temu, w jakim wieku zmarło dziecko. Maluchom i dzieciom kup białe kwiaty. Im starsza latorośl, tym kolor kwiatów jest ciemniejszy. Zaleca się wiązanki złożone z białych i delikatnych kwiatów, które symbolizują niewinność i czystość. Są to na przykład białe róże, margaretki, konwalie, lilie czy kalie.

Pogrzeb kobiety

Kwiaty na pożegnanie kobiety powinny uwzględniać jej osobowość i upodobania. Panie o łagodnym charakterze, proste i skromne żegnamy delikatnymi wiązankami w kolorze żółtym lub czerwonym. Mogą to być goździki lub hortensje. Róże, kalie bądź margaretki. Kobiety żywiołowe i pełne energii powinny otrzymać odważniejsze kompozycje kwiatowe, w kontrastujących odcieniach. Jeśli zmarła kochała słoneczniki, wkomponuj je w wiązankę. Odcienie białych i kremowych róż oraz jasnoróżowych lilii przeznaczone są dla kobiet młodych.

Kwiaty dla zmarłego mężczyzny

Wyraźne odcienie żółtego, czerwonego, pomarańczowego czy nawet niebieskiego i fioletowego są odpowiednie, kiedy idziemy na pogrzeb do mężczyzny. Jasne kolory i delikatne kwiaty nie są wskazane. Szacunek do zmarłego wyrażą np. czerwone kalie, gerbery i astry. Odpowiednie będą też róże, żółte chryzantemy lub niebieskie hortensje.

Jak długo po pogrzebie powinny leżeć kwiaty według tradycji?

Według tradycji kwiaty powinny pozostać co najmniej miesiąc na grobie. Maksymalnie trzyma się je do 6 tygodni,ponieważ niepisana zasada mówi, że dusza potrzebuje około 42 dni, że przejść na tamten świat. W związku z tym nie powinno się dotykać niczego, co należy do zmarłego na cmentarzu, nawet jego kwiatów na grobie. Taki zwyczaj jest praktykowany w wielu społecznościach. Trudno jednak sobie wyobrazić, by grób pozostał zaniedbany przez tak długi okres.

Kiedy powinieneś posprzątać grób?

Odchodzi się już od zwyczaju niedotykania grobu przez 6 tygodni. Rodzina zmarłego troszczy się o miejsce jego pamięci i usuwa pierwsze, zwiędłe kwiaty już po kilku dniach od pogrzebu, zwłaszcza jeśli pochówek odbył się latem, kiedy jest gorąco, a wysoka temperatura szybko niszczy wiązanki i wieńce. Firmy pogrzebowe, które zajmują się profesjonalną opieką nad grobem, dokonują oględzin co 3, 10 i 28 dni po pogrzebie. Jest to konieczne, ponieważ żywe kwiaty szybką wysychają w słońcu i szybko gniją w okresie nieustannie padających deszczów. Wydzielają wtedy nieprzyjemny zapach, a grób zaczyna wyglądać nieestetycznie. Stopniowo usuwaj te najbardziej zniszczone, a resztę pozostaw dłużej. Wymień wodę we flakonach, popraw wieńce i wyrzuć wypalone znicze. Zazwyczaj grób jest sprzątany w całości do 2 tygodni po pochówku.

Sztuczne kwiaty, czy naturalne?

Powstaje więc pytanie, jakie kwiaty powinieneś ofiarować zmarłemu przy ostatnim pożegnaniu, skoro naturalne szybko więdną? Na samą ceremonię nie wypada przychodzić ze sztucznymi kwiatami. To ogromny nietakt. Ani w wiązankach i bukietach, ani też w wieńcach nie powinno być takich kwiatów. Tylko żywe rośliny mówią o godności i szacunku do życia, które już minęło. Naturalne kwiaty podkreślają ulotność przemijania. Reprezentują prawdziwe emocje, którymi darzyłeś zmarłą osobę jak miłość czy przyjaźń. Są wyrazem pamięci i przywiązania. Zawsze kupuj żywe i naturalne kwiaty na pogrzeb.

Są najpiękniejszym, ostatnim prezentem, jaki możesz podarować osobie, która już odeszła. Nawet jeśli nie jesteś w stanie osobiście uczestniczyć w jej pogrzebie, możesz zamówić odpowiednią, kwiatową kompozycję na odległość. Firma, która oferuje florystykę pogrzebową, dostarczy bukiet lub wieniec za Ciebie. Słowa na szarfie, intencja, modlitwa to piękne gesty, które otrzymują ci, których kochałeś, a których już nie ma. Co prawda mówi się, że zmarłemu już nic nie robi różnicy, ale on wciąż jest w naszych myślach i sercu. Podaruj mu więc w tę ostatnią podróż kwiaty, jakie lubił. Takie, które coś znaczą. „Zawsze znajdą się kwiaty dla tych, co chcą je zobaczyć”

 

 

 

 

 

 

Reklama